WMS pomáhá skladům ustát fluktuaci i nedostatek skladníků

Podle průzkumu společnosti ManpowerGroup je logistika jedním z oborů s největší fluktuací zaměstnanců. Náklady na nábor a zaškolení skladníků stojí firmu desítky až stovky tisíc ročně. V roce 2020 se navíc sklady kvůli pandemii a omezenému cestování potýkají s nedostatkem brigádníků ze zahraničních zemí, a to zejména v předvánočním období. Přečtěte si, jak vám s těmito problémy pomůže systém řízeného skladu (WMS).

Nováčci nebloudí po skladu

Vysoká fluktuace má kromě zmíněného za následek také ztrácející se know-how. Zatímco ostřílení skladníci už ví, kam sáhnout po kterém zboží, nováčkům trvá týdny až měsíce, než si vše zažijí. A když se blíží Vánoce či podobná špička, zaplní se sklad nezkušenými brigádníky, kteří po skladě často bloudí a zdržují otázkami zkušené kolegy.

V tomto ohledu mají firmy využívající WMS výhodu. S ním totiž není nutné, aby si zaměstnanci pamatovali přesné pozice zboží či některé pracovní postupy. Skladníci jsou vybavení čtečkami, které jim přidělují úkoly a vytváří optimální trasu k hledanému zboží. To znamená, že WMS skladníka navede až k hledanému zboží a po načtení čárového kódu systém potvrdí, že jde skutečně o hledaný kus. Díky tomu WMS také snižuje množství vratek.

Rychlé a jednoduché zaškolení

Čas strávený zaučením nového skladníka se díky WMS a čtečkám čárových kódů sníží na minimum. Na 100% výkonnost přejdou v řádu dnů, což bez WMS trvá několik měsíců. Většina čteček dnes využívá operační systém Android, takže všichni skladníci, kteří mají smartphone, se s ním sžijí během pár hodin.

Skladníkům v začátcích usnadní práci

Další výhodou je snížení míry stresu, která na nováčky často padá. Noví skladníci jsou často vystresování z cizího prostředí, složitých procesů, a pokud nastoupili před špičkou, tak i z všudypřítomného shonu. S WMS to mají nováčci jednodušší, protože čtečka se systémem pro ně představuje virtuálního parťáka.  

Více o tom, jak WMS zvyšuje spokojenost skladníků, najdete v samostatném článku.

Pomoc při nedostatku zaměstnanců

Aktuálně se firmy kvůli protipandemickým opatřením potýkají s nedostatkem skladníků na předvánoční výpomoc – tito zaměstnanci totiž často přijížděli ze zahraničí, což je kvůli omezenému cestování nemožné. WMS pomáhá skladům s nedostatkem kapacit tím, že zrychluje skladové procesy, a stávající skladníci tak za stejnou pracovní dobu odbaví více objednávek. Existují e-shopy, které díky nasazení WMS odbavují objednávky 6× rychleji.

Díky optimalizaci trasování chodí skladníci ke zboží nejkratší možnou cestou a neztrácí čas hledáním. Pomáhá to zejména ve skladech obchodů, které prodávají velmi podobné zboží a snadno může dojít k záměně. WMS zároveň umožňuje, aby skladníci během jedné cesty skladem posbírali zboží pro více objednávek současně. Ušetří si tak chození tam a zpátky.

Kromě odbavování objednávek zrychluje WMS také příjem zboží. Skladníci jednoduše načtou kód na zásilce a systém zboží automaticky zaskladní, takže se hned propíše i do e-shopu. Firma si pro WMS dopředu určí zaskladňovací strategii, takže systém skladníkům napovídá, kam mají přijaté zboží umístit. Pro zboží, o které je velký zájem a které se ve skladu dlouho neohřeje, například systém určí regál blízko expedice.

Zajímají vás novinky v digitalizaci procesů?

Jak digitalizovat a automatizovat faktury, sklady a vůbec celý business? Zadejte svou adresu níže a jednou za čas vám pošleme e-mail plný tipů a novinek.