Restaurace a hotely musí šetřit. Stále častěji hledají řešení v technologiích

8.11.2023

Český trh s hotelnictvím a gastronomií se potýká s více problémy naráz. S úbytkem pracovních sil po covidu, rostoucími cenami energií a surovin, zvyšováním mezd pracovníků a brzy i přísnějšími pravidly pro zaměstnávání na DPP. Další zdražování už si podniky nemohou dovolit, proto stále častěji sahají po technologiích, které jim snižují provozní náklady. Rostoucí zájem z gastronomického segmentu potvrzují i sami dodavatelé těchto technologií.

Firmy a podniky v gastronomii již nemají mnoho možností, jak šetřit. Nakupování levnějších surovin nebo snížení kvality služeb je pro ně nepřijatelné kvůli zachování dobrého jména. Proto dnes hotely a řetězce restaurací sahají po technologických řešeních, která byla dříve doménou supermarketů a e-shopů.

Rychlejší objednávání zboží i příjem surovin

Jedním z takových řešení je EDI. To spočívá v automatizované výměně dokladů – objednávek, dodacích listů nebo faktur – s obchodními partnery. Všechny doklady proudí elektronicky a zrychlují proces objednávání, příjmu zboží a fakturace. Firmám to může ušetřit i desítky hodin práce měsíčně, jenže aby EDI fungovalo, musí ho mít obě strany řetězce –⁠ dodavatel i odběratel.

„Zvýšený zájem o EDI je v gastro segmentu logický. Velké procento dodavatelů, kteří hotelům a restauracím dodávají zboží, už EDI využívá pro komunikaci s obchodními řetězci a online supermarkety. Díky tomu mají podniky v gastru snazší podmínky pro zavedení EDI než jiné trhy,“ říká David Reichel, Solution Architect GRiTu.

Zavedení EDI aktuálně řeší například hotelový řetězec Orea Hotels. „Naší hlavní motivací pro zavedení elektronické výměny dokladů bylo zlepšení kvality služeb. Lépe teď například vidíme do toho, co mají naši klienti rádi, zaměstnanci zase neztrácejí čas s administrativou a mohou se více věnovat hostům. Úspora času a efektivita je spíš třešničkou na dortu,“ říká Pavel Jenč, IT Manager z Orea Hotels.

EDI do gastra přichází z více trhů

EDI do gastra proniká také přes společnosti, které kromě gastro byznysu provozují jinou činnost. Příkladem je firma HP Tronic, provozovatel obchodů Datart. „Uvědomili jsme si, že stejné výhody, které tyto technologie přináší našemu hlavnímu byznysu s elektronikou, můžeme uplatnit i pro naše ubytovací a gastro provozy v Resortu Valachy a zlínské Bistrotéce. Velká část našich dodavatelů již EDI používá, takže jsme si elektronické doklady začali vyměňovat rychle,“ říká Alena Dujková, vedoucí projektu implementace EDI v HP Tronic.

Hlavní překážkou při zavádění EDI jsou pro hotely a restaurace především stávající informační systémy a zavedená praxe v práci se surovinami a jejich objednávání. „Gastro provozy ve svých systémech obvykle využívají zjednodušenou evidenci surovin pro manuální objednávání zboží. Dobrá zpráva je, že i v těchto případech dokážeme efektivně automatizovat proces příjmu zboží i následnou likvidaci faktur. Hotely a restaurace si však více než kdy dříve uvědomují benefity zavádění objednávek a začínají měnit proces nákupu, což vede k aktualizaci využívaných ERP systémů a rozšíření EDI komunikace,” doplňuje David Reichel.

A pokud i vy uvažujete o elektronické výměně dokladů, neváhejte nás kontaktovat. Digitalizaci jsme úspěšně nakopli ve stovkách českých firem a rádi pomůžeme i vám.

Zajímají vás novinky v digitalizaci procesů?

Jak digitalizovat a automatizovat faktury, sklady a vůbec celý business? Zadejte svou adresu níže a jednou za čas vám pošleme e-mail plný tipů a novinek.