Ztrácela se jim hotovost, tak začali digitalizovat: dnes mají v DoDo vlastní logistickou platformu

6.4.2022

V naší kampani za srozumitelnou digitalizaci Praskněte digitální brblinu zpovídáme české firmy a ptáme se jich na to, jak s digitalizací začínaly. Jednou z nich je DoDo –⁠ logistická společnosti s flotilou více jak 1900 kurýrů, kteří rozváží zásilky v 7 evropských zemích. S digitalizací začali, aby se jim u kurýrů neztrácela hotovost, až si nakonec vytvořili vlastní logistickou platformu GAIA.

Čím větší měli v DoDo flotilu, tím větší byla nutnost digitalizovat. Prvním impulsem bylo, když zjistili, že se jim u kurýrů ztrácí hotovost. „Jako první jsme digitalizovali proces výběru hotovosti v terénu a ten důvod byl velice prozaický. Kurýři nám zdrhali s hotovostí, a my kvůli tomu začali čelit ztrátám v úrovni statisíců. Na druhou stranu, všechno zlé je pro něco dobré – proces výběru hotovosti v terénu se totiž stal prvním modulem naší nové digitální logistické platformy,“ vysvětluje Martin Marek, CEO pro Česko a Slovensko ve společnosti DoDo.

Dnes veškeré výběry v hotovosti evidují elektronicky, takže mají nad tokem financí perfektní přehled. A protože se jim digitalizace cash managementu výrazně osvědčila, pustili se v DoDo do digitalizace ve velkém. Postupně zavedli:

  • elektronické podepisování smluv,
  • nákladové workflow, přes které schvalují veškeré náklady plující společností,
  • nebo digitalizaci procesů ve flotile.

V DoDo si v rámci digitalizace vytvořili vlastní logistickou platformu GAIA. V té kompletně řeší organizaci a plánování objednávek od klientů a komunikaci dispečinku s kurýry. 

Logistická platforma jim usnadnila i další procesy, jako například evidenci docházky. Dříve kurýři posílali docházkové listy, jak se jim zlíbilo. Jeden ho poslal naskenovaný v PDF, druhý v excelové tabulce a třetí donesl fyzicky podepsaný papír. Dnes vše evidují přímo v logistické platformě, takže podobný chaos nehrozí.

V platformě GAIA řeší i požadavky od kurýrů, například nahlašování nehod. Kurýr přes mobil zadá požadavek na helpdesk a nahraje fotku nehody, což se automaticky propíše do platformy GAIA a administrativní pracovníci začnou situaci okamžitě řešit.

DoDo je důkazem toho, že k velké digitalizaci stačí jeden impuls. Z vlastní zkušenosti víme, že aby si firma plně uvědomila přínosy digitalizace, stačí opravit jeden nefunkční proces. Když pak vedení vidí, kolik času a peněz ušetřilo, pustí se do digitalizace ve velkém.

Další příběhy českých firem o digitalizaci a rady, jak s digitalizací nejlépe začít, najdete na stránce naší kampaně Praskněte digitální brblinu.

Zajímají vás novinky v digitalizaci procesů?

Jak digitalizovat a automatizovat faktury, sklady a vůbec celý business? Zadejte svou adresu níže a jednou za čas vám pošleme e-mail plný tipů a novinek.