WMS pomůže s rychlým zaškolením i kontrolou brigádníků ve skladu

Blíží se Vánoce a pro e-commerce začíná nejhektičtější období v roce, které s sebou nese zaučování nových brigádníků ve skladu. Se skladovým systémem WMS nemusí být nábor plný zmatků. Čtěte, v čem je kombinace brigádníků a WMS výhodná.

Zaučení je rychlejší a levnější

Brigádník hned v prvním dni dostane čtečku čárových kódů napojenou na WMS. Odpadá tím nutnost, aby se učil, jak sklad vypadá a kde leží jaké zboží – systém značení skladu totiž čtečka zná. Při správném nastavení čtečka brigádníka navede ke zboží, aby objednávku vychystal co nejefektivněji. Nemusí si pamatovat skladové pozice ani znát zvyklosti naskladňování a vyskladňování.

K zaučování tím pádem není potřeba využívat kapacity seniornějších skladníků nebo přímo vedoucího skladu. Například v outletovém e-shopu IPRICE RECARE zaučení brigádníků dříve trvalo hodiny a bylo potřeba je v prvních dnech pečlivě kontrolovat. Dnes trvá zaučení jednoho člověka 30 minut.

Nízká chybovost brigádníků

Čtečka brigádníka krok po kroku navádí, kde hledat zboží a kam ho připravit k expedici či naskladnit. Kdyby se přehmátl a načetl špatnou položku, systém ho hned upozorní, a tak se případné chyby vykryjí dříve, než k nim vůbec dojde.

S častými záměnami zboží bojoval například potravinářský distributor Orkla Food. Spousta jejich produktů má totiž zaměnitelné obaly. „S nasazením systému LOKiA WMS u nás klesl počet chybně vychystaných objednávek o 60 %. Nepamatuji si, že bychom po zprovoznění skladového systému vychystali špatnou objednávku z důvodu záměny zboží, maximálně občas uděláme chybu v počtech kusů,“ pochvaluje si Michal Cirok, referent logistiky Orkla Food.

Rychlejší vychystání objednávky

v prvním dni je brigádník schopný vychystat objednávku do pár minut. Na úroveň stálých zaměstnanců se v menším skladu dostane během několika dní.

Ve firmě Bonus Bona se vychystávání objednávek po zavedení WMS 6× zrychlilo. Jednatel Bonus Bona Petr Matoušek uvedl, že kdyby neměli skladový systém, potřebovali by o člověka více. Ušetřené náklady za zaměstnance či brigádníky mohou investovat do další expanze.

Vedoucí má lepší přehled o práci brigádníků

Každý pracovník ve skladu má své přihlašovací údaje, pod kterými čtečku používá. WMS díky tomu může monitorovat výkon všech zaměstnanců – stálých i brigádníků. Vedoucí skladu tak má přehled o tom, kolik toho kdo za směnu stihl udělat. Pokud dojde k nějaké chybě v objednávce, může dohledat, kdo ji odbavil.

Díky WMS je mezi skladníky také lepší zastupitelnost. Vedoucí může rychleji reagovat na náhlé změny, jako třeba nemoc.

Možnost individualizovat činnost

V rámci WMS můžete brigádníkovi přiřadit konkrétní typy úkonů, které bude moct se čtečkou provádět. Ve WMS uvidí jen to, co ke své práci potřebuje a nebudou ho zatěžovat informace navíc.

WMS pomáhá i mimo sklad

V předvánočním shonu (i mimo něj) WMS pomůže nejen brigádníkům ve skladu, ale taky na zákaznické podpoře nebo v administraci e-shopu, protože data o dostupnosti a množství zboží ve skladu se automaticky párují s vaším e-shopem hned po naskladnění nebo expedici.

Zajímají vás novinky v digitalizaci procesů?

Jak digitalizovat a automatizovat faktury, sklady a vůbec celý business? Zadejte svou adresu níže a jednou za čas vám pošleme e-mail plný tipů a novinek.