Velký bratr ve skladu - sledujte pohyb zboží on-line v reálném čase

Řízení skladů se poslední roky vyvíjí ohromující rychlostí. Začalo to přesnější evidencí pozic zboží nebo optimalizací tras skladníků, pokračuje technologiemi typu Bluetooth Beacon, díky které on-line sledujete polohu každé položky zboží ve svém skladu. Dnes už dokonce některé firmy sledují zboží i poté, co ho vyexpedují a v reálném čase sdílejí jeho polohu se svými zákazníky. O možnostech sledování zboží ve skladu se rozepsal Tomáš Kormaňák, produktový manažer LOKiA WMS, pro magazín IT Systems.

Skladové systémy pro přesnou evidenci zboží

Vymožeností, která se dnes stává prakticky standardem, je perfektní evidence všech skladových zásob, včetně přesné pozice každé položky. Té docílíte například pořízením skladového systému (WMS) a čteček, pomocí kterých přijímáte, zaskladňujete i vydáváte zboží. Veškeré informace o poloze i stavu zboží se pak automaticky přenášejí do skladového systému.

Díky takové evidenci máte neustálý přehled o svých zásobách. Můžete zboží zaskladňovat například metodou náhodné pozice a skladníci s využitím šikovného skladového systému optimalizují své trasy po skladu tak, aby každou objednávku vyskladnili v co nejkratším čase.

Pokročilé WMS jsou pak silné také v trackovatelnosti zboží. U každé položky rychle dohledáte, od kterého dodavatele jste ji objednali, který skladník ji naskladnil, na jaké pozici je uskladněná nebo kdo, kdy a komu ji vyexpedoval.

Dnešní WMS přitom dávno nejsou těžkopádné on-premise systémy. Některé skladové systémy již běží kompletně v cloudu, ovládání dostanete do krve za jedno odpoledne a jednoduše je propojíte i s dalšími podnikovými systémy.

Technologie pro sledování položek ve skladu

Jestliže vám samotná evidence zásob ve skladovém systému nestačí, můžete ji doplnit a v reálném čase sledovat pohyb kterékoliv položky na vašem skladě. Slouží k tomu například technologie Bluetooth Beacon. Jejím základem je beacon – vysílač signálu. Tuto drobnou součástku připevníte na sledovanou položku zboží, případně například na celou paletu.

Následně pomocí Bluetooth vysílač spárujete se svým notebookem či smartphonem a pak už jen on-line sledujete každý pohyb svého zboží nebo palety. Vysílače mají přitom dosah od několika desítek po několik stovek metrů a v provozu vydrží roky, aniž by vyžadovaly jakoukoliv údržbu.

Na velmi podobném principu fungují i další technologie na sledování zboží, které se běžně označují zkratkou RTLS – Real Time Location Systems. Rovněž v tomto případě zboží „oštítkujete“ vysílačem signálu a ve skladu pak rovnoměrně rozmístíte bezdrátové čtečky signálu, které evidují každý pohyb zboží po skladu.

Sledování zásilek po expedici

Díky pokročilým technologiím dnes dostanete pod kontrolu i zboží, které jste již fyzicky vyexpedovali. Základem je opět skladový systém (WMS), se kterým máte přehled, kdy přesně nebo komu jste vyexpedovali zásilku. Když se vám pak tato zásilka vrátí na sklad, případně ji kvůli legislativě musíte stáhnout z oběhu, snadno dohledáte celou její historii a přijmete ji na sklad, protože ihned přesně víte, co se vrátilo.

Možnosti sledování vydaného zboží dnes rozšiřují také samotní dopravci, kteří pod tíhou konkurenčního boje neustále zlepšují svůj servis vůči zákazníkům. Solidní přepravce vás tak až do předání zboží adresátovi informuje, kde přesně se zásilka nachází. Někteří dopravci dokonce o tom stejném informují také samotného koncového odběratele, takže přehled mají všichni.

Dnes už nicméně není výjimkou, že firmy sledují vyexpedované zásilky dokonce i v reálném čase. Typickým příkladem jsou pizzerie. Řidič, který na pobočce pizzerie naloží krabice, má v autě vysílač a on-line informuje o své aktuální pozici. Zákazník nebo provozní pizzerie pak v mobilní aplikaci či na webové stránce v reálném čase sledují jeho cestu až do cílové stanice. Všechny tyto metody ve výsledku vedou k výraznému zpřesnění odhadovaného času doručení.

Zveřejněno v časopise IT Systems (1-2/2020)

Zajímají vás novinky v digitalizaci procesů?

Jak digitalizovat a automatizovat faktury, sklady a vůbec celý business? Zadejte svou adresu níže a jednou za čas vám pošleme e-mail plný tipů a novinek.