Taktik Vydavateľstvo přešlo na řízený sklad

Řízení skladu
8.12.2020

Pro nasazení skladového systému LOKiA WMS se letos rozhodla společnost Taktik Vydavateľstvo, která se specializuje na školní a vzdělávací publikace. Skladový systém zavedla v rámci svého projektu Hravá školka. Díky lepšímu přehledu o zásobách vzdělávacích hraček a publikací pro děti se jí podařilo snížit chybovost skladníků a náklady na řešení reklamací.

Plynulý chod skladu vyžaduje, abyste měli dokonalý přehled o zásobách. Při expedici se chcete vyvarovat vratkám a reklamacím špatně dodaného nebo poškozeného zboží. V hlavní sezoně je navíc cenná každá minuta, kterou skladníci při balení zakázek ušetří.

Pokud ve skladu veškeré informace evidujete a přepisujete ručně, vystavujete se riziku, že někdo udělá chybu nebo zapomene údaj přepsat. Kumulací chyb se „papírový“ stav skladu stále více liší od reálných zásob materiálu.

V důsledku nepřesné evidence se nám stávalo, že jsme zboží pro výrobu neobjednali správně. Jeden druh nám zbytečně přebýval, jiný naopak scházel,“ popisuje situaci jednatel Taktik Vydavateľstvo Tomáš Divinec. Nepřesnosti se stávaly i při vychystávání objednávek.

Jaké další indicie naznačují, že je vhodné přejít na systém pro řízení skladu si přečtěte zde.

Přesná evidence, méně inventur i vratek

Systémy pro řízení skladů jsou schopné řešit mnoho úskalí, která sužují sklady řízené papírovými dokumenty. „Chtěli jsme zavést hlavně přesnou a online evidenci skladových zásob a zároveň snížit chybovost skladníků při balení objednávek,“ definoval potřeby vydavatelství Divinec. Přesná evidence zásob je přitom jen základní funkce systému.

Problémům při expedici skladové systémy předcházejí nejen úplným přehledem o zásobách, ale také možností evidovat různé parametry sledování na zboží. Může jít o výrobní čísla, šarže nebo u knih o číslo ISBN (např. při sledování dotisků se shodným číslem ISBN, ale s různými cenami, či naopak v případech, kdy je více variant knihy za stejnou cenu, ale s různými ISBN).

Skladové systémy umějí pracovat také s parametrem exspirace. Tuto možnost využívají převážně potravinářské společnosti, ale využít ji můžou také tiskárny, např. některé druhy papíru rychle stárnou a mění barvu a při tisku knihy je pak nežádoucí, aby se v jedné vazbě objevily listy papíru různého stáří, tedy i vlastností.

Mnoho vydavatelství či knižních distributorů ke knihám přidává dárkové předměty, jako jsou záložky, hrníčky nebo třeba dětské hry s tématem knihy. „Ty se posílají souběžně s hlavní objednávkou, ne vždy však tuto informaci skladník má, případně dárek zapomene přibalit. I to skladové systémy podchytí a skladníkovi přibalení dárku připomenou,“ říká produktový manažer skladového systému LOKiA Tomáš Kormaňák ze společnosti GRiT.

V Taktik Vydavateľstvo otázku skladového systému vyřešili malým výběrovým řízením. „Většina nabídek zahrnovala drahé robustní systémy, do těch jsme jít nechtěli. Přece jen šlo o první nasazení podobného systému v naší firmě. Při průzkumu jsme dostali doporučení na skladový systém LOKiA od firmy GRiT, u kterého nás nakonec přesvědčil nejlepší poměr ceny a kvality,“ vysvětluje své pohnutky pro výběr systému Divinec.

Produkt společnosti GRiT patří ke cloudovým službám, které nabízejí snadné škálování. Měsíční poplatky se odvíjejí podle aktuálního počtu využívaných modulů. Na prodejní špičky si jich objednáte více, v klidnějších obdobích platíte naopak méně. Jaké jsou další rozdíly mezi cloudovými a on-premise systémy, si přečtěte v našem e-booku.

Tomáš Divinec zpětně odhaduje, že kompletní nasazení systému trvalo asi dva nebo tři měsíce. Pro zavedení přitom stačila jediná styčná osoba, která navíc neměla s IT zkušenosti. „Vítám flexibilní a prozákaznický přístup v GRiTu, hlavně v tom smyslu, že jsme mohli skladový systém spustit s minimálními náklady,“ pochvaluje si Divinec.  

Mapa skladu a zásoby pod kontrolou

Díky skladovému systému můžete snížit počet inventur ve skladech. Navíc tyto systémy automaticky propisují data ze skladu do ERP a e-shopu a všichni, tedy i zákazníci, vědí, zda je zboží aktuálně skladem.

Funkcí, která zejména v období prodejních špiček šetří skladníkům cenný čas, je virtuální mapa skladu. Systém je podle přidělených úkolů naviguje po nejefektivnější trase. Díky elektronickým čtečkám skladník přesně ví, jakou publikaci a odkud má vyzvednout, napípnutím čárového kódu ověří, zda vzal správný kus a následně expedovaný balík správně sestaví.

Zároveň se nám snížily náklady na řešení reklamací a s tím spojené ceny za stažení zboží od zákazníka a zaslání správné zásilky. Je to přímý důsledek zpracovávání objednávek s elektronickými čtečkami, které automaticky ověří správnost baleného zboží, namísto dříve používaných papírových dodacích listů,“ zakončuje hodnocení spolupráce Divinec.

Zjistěte, jak můžete díky LOKiA WMS zefektivnit svůj sklad, a domluvte si ukázku řešení zdarma.

Zajímají vás novinky v digitalizaci procesů?

Jak digitalizovat a automatizovat faktury, sklady a vůbec celý business? Zadejte svou adresu níže a jednou za čas vám pošleme e-mail plný tipů a novinek.