Skladování v cloudu vs. on-premise, porovnali jsme výhody a nevýhody

Řízení skladu
21.4.2020

Čím dál více firem přesouvá své systémy do cloudu. Vyplývá to z výzkumu společnosti Flexera z ledna 2019, podle kterého 94 % firem po celém světě pracuje alespoň s jedním cloudovým nástrojem. K práci přitom firmy průměrně využívají 5 cloudových nástrojů. Kromě ERP systémů, CRM nebo účetnictví přesouvají firmy do cloudu také skladové systémy. V našem novém e-booku si můžete přečíst, jak si cloudové skladové systémy stojí v porovnání s těmi řešenými způsobem on-premise.

Zkratka WMS neboli Warehouse Management System označuje systém pro řízení skladu. WMS podle algoritmů nastavené logistické strategie řídí veškerou práci ve skladu tak, aby zvýšil výkonnost, přehlednost a přesnost firemní logistiky. Konkrétním cílem WMS je například zvýšení produktivity skladníků nebo snížení počtu reklamací a vratek.

WMS obvykle nestojí sám o sobě, firmy ho mohou propojit se svým ERP systémem. Oproti běžnému modulu pro skladové hospodářství, který je součástí pokročilejších ERP systémů, je WMS propracovanější a nabízí více funkcí.

On-premise vs. skladování v cloudu

Dříve hojně využívaná WMS on-premise řešení, kdy firmy s daty a systémy pracují na vlastním serveru, ke kterému přistupují pouze ze zařízení, která jsou na server napojená a na kterých je systém nainstalovaný, ustupují moderním WMS provozovaným v cloudu. Uživatelé, kteří cloudové skladování využívají, mají přístup k datům odkudkoliv a z kteréhokoliv zařízení s připojením k internetu.

WMS se oproti jiným firemním systémům začaly do cloudu přesouvat až později. Částečně i proto k němu firmy přistupují opatrněji a nedokážou si představit, jakou přidanou hodnotu jim cloudový sklad oproti on-premise řešení nabídne.

Oba způsoby provozovu mají svá specifika, které je důležité zohlednit při výběru toho správného WMS. V novém e-booku jsme se podívali podrobně na oba způsoby provozování skladového systému. Zaměřili jsme se na různé oblasti, jako je např. implementace, přístupy skladníků či zabezpečení jednotlivých systémů, a porovnali je. Neopomenuli jsme ani otázku financí, které je nutné na implementaci systému vynaložit.

Přečíst si více o skladování v cloudu

Zajímají vás novinky v digitalizaci procesů?

Jak digitalizovat a automatizovat faktury, sklady a vůbec celý business? Zadejte svou adresu níže a jednou za čas vám pošleme e-mail plný tipů a novinek.