Plnohodnotné EDI v informačním systému ABRA posouvá digitalizaci na novou úroveň

EDI
24.1.2023

Informační systém ABRA Gen přináší díky naší pomoci další úroveň digitální výměny dokumentů. Nově je přímo součástí ERP systému plnohodnotné EDI řešení, které umožňuje automatizaci obchodní komunikace mezi odběrateli a dodavateli. Modul EDI proto firmám ušetří spoustu rutinní práce a pomůže snížit náklady.

S očekávanou ekonomickou krizí firmy hledají další způsoby, jak ušetřit nebo zefektivnit práci. Jednou z častých cest je zavádění standardu EDI pro elektronickou výměnu dokladů, který automatizuje obchodní komunikaci. I EDI ale může mít různé podoby a ne všechny firmy dokážou plně využít jeho potenciál.

EDI přímo součástí informačního systému

Většina podnikových informačních systémů na českém trhu pracuje s doklady (nejčastěji objednávkami, fakturami a dodacími listy) ve formátu EDI prostřednictvím softwarového můstku, který vyžaduje neustálý import, export a konverzi jednotlivých dokladů. Laicky řečeno jde o překladač, který sice převádí doklady z EDI formátu a do něj, ale nedokáže jejich tok tak dobře automatizovat.

Informační systém ABRA Gen má nyní plnohodnotné EDI řešení implementované přímo v jádru systému. Není tedy třeba doklady ručně importovat, exportovat ani převádět – ABRA Gen s nimi rovnou pracuje ve formátu EDI a okamžitě v reálném čase je přijímá i odesílá. Řešení zvládá příjem i vystavování všech běžně používaných dokladů, je proto užitečné pro odběratele i dodavatele.

V praxi to znamená, že pokud vám například přijde od dodavatele EDI faktura, ABRA Gen ji automaticky založí, spáruje s odpovídající objednávkou vydanou a případně provede další kroky, které jsou v rámci procesu nastaveny – odpadá tedy ruční zakládání a párování.

Výhody EDI modulu v systému ABRA Gen

Modul EDI je nyní po aktualizaci a integraci do jádra ERP plně připravený na nasazení v kterékoliv firmě a lze jej upravit na míru vašim potřebám. Dříve šlo o samostatný katalogový doplněk s mnoha omezeními, dnes je plnohodnotným EDI řešením pro dodavatele i odběratele, které dalece převyšuje původní modul i webové rozhraní webEDI.

Využití nového modulu EDI vám ušetří obrovské množství času. Již nebudete muset stahovat doklady, ručně zpracovávat objednávky nebo například přepisovat do systému položky z přijaté faktury – EDI na základě vámi stanovených pravidel tyto a další podobné úkony zcela automatizuje. A s minimální chybovostí.

Příprava nebo zpracování jednoho dokladu trvá člověku obvykle kolem 10 minut, na 100 dokladech měsíčně tak můžete ušetřit více než 16 hodin práce, které lze věnovat činnostem s vyšší přidanou hodnotou. Navíc máte nad jednotlivými doklady větší přehled, protože se vám v ERP automaticky přiřazují k obchodním případům.

Ovládání modulu EDI je intuitivní a stejné jako u všech dalších modulů ABRA Gen. Zaměstnanci se tak nemusí učit pracovat se systémem třetí strany nebo se přihlašovat do webového rozhraní, ale vše řeší přímo v prostředí ABRA Gen.

Pravidelná aktualizace a další rozšiřování

Jelikož je nyní EDI modul přímo součástí jádra systému, bude také jednodušší jej pravidelně aktualizovat a kontinuálně rozvíjet.

Modul umí pracovat se všemi základními EDI zprávami:

  • objednávky (ORDERS),
  • potvrzení objednávky (ORDRSP),
  • avíza o odeslání zboží (DESADV)
  • a faktury (INVOIC).

Postupně se budou integrovat další zprávy, od jednoduchých COMDIS (obchodní námitka) nebo APERAK (potvrzení o převzetí zprávy aplikací) až po pokročilé zprávy typu RECADV (potvrzení příjmu zboží) nebo INVRPT (přehled zásob). ERP pak bude výhodné napojit na WMS a pro ještě větší efektivitu sdílet informace mezi podnikovým a skladovým systémem. 

„Díky novému řešení je možné v budoucnu jednoduše a rychle zapojit do EDI další odběratele a dodavatele,“ dodává Marek Drahuský, Executive Manager of Logistics Center firmy ABRA Software.

„Na začátku byla společná vize ABRA Software a GRiTu v podobě plně integrovaného řešení, které firmám v náročné době pomůže automatizací procesů dále zefektivnit provoz a snížit náklady. To se podařilo díky jedinečnému spojení znalostí a zkušeností našich týmů napříč odbornostmi,“ hodnotí spolupráci Rostislav Brzobohatý, Partner Channel Manager z GRiTu.

Jak nový EDI modul získat

Nový modul je součástí systému ABRA Gen.

ABRA ve spolupráci s GRiTem vylepšila a zpřesnila také dokumentaci a servisní podporu. Funkčnost původního modulu zatím nebyla ovlivněna, ale doporučujeme co nejdříve přejít na novou verzi. 

V případě zájmu o nový EDI modul kontaktujte svého obchodního zástupce, který vám sdělí veškeré informace.

Zajímají vás novinky v digitalizaci procesů?

Jak digitalizovat a automatizovat faktury, sklady a vůbec celý business? Zadejte svou adresu níže a jednou za čas vám pošleme e-mail plný tipů a novinek.