Pilulka.cz chce do EDI zapojit všechny své dodavatele, zvažovali to jako podmínku

8.4.2021

Lékárna Pilulka má za sebou velmi úspěšný rok. Dosáhla výborných obchodních výsledků, vstoupila na burzu a pokračuje v expanzi na zahraniční trhy. V pozadí toho všeho jsou kvalitní zaměstnanci a efektivně nastavené procesy, které se Pilulka snaží automatizovat, kde to jen jde. V případě komunikace s přibližně 1 500 dodavateli pomáhá s rutinní prací zpracování tisíců dokladů elektronická výměna dat – EDI. Pilulka tak ušetří na práci miliony korun ročně a COO Michal Hanáček si fungování bez EDI už vůbec nedokáže představit.

Lékárně Pilulka.cz se v roce 2020 dařilo i přes pandemickou krizi, zaznamenala dokonce nejlepší pololetí ve své historii. Výrazně na sebe upozornila svým vstupem na burzu. Stala se tak vůbec první e-commerce firmou na pražské burze, čímž (nejen) vzbudila rekordní zájem investorů. Celkem získala přes 307 milionů korun, což je doposud nejvyšší částka získaná na trhu Start pro menší a střední podniky. Největší online lékárna v republice, jejíž součástí je i 32 vlastních a 125 franšízových kamenných lékáren, podniká také na Slovensku a v Rumunsku. To, že jde o disruptora na farmaceutickém trhu ukazuje také např. jejich donáška předpisových léků na dobrovolnické bázi, kterou zavedli během pandemie.

Společnost, která denně pošle stovky objednávek a zpracuje měsíčně tisíce dokladů, hledala řešení, jak automatizovat tuto “dokladovou” komunikaci s dodavateli a ušetřit tak zaměstnance ubíjející rutiny bez přidané hodnoty. Zvolili tedy v e-commerce již osvědčené EDI. “Když chci ve firmě zavést nový sortiment zboží a hodlám například zdvojnásobit počet dodavatelů, nemůžu zároveň s tím zdvojnásobit počet zaměstnanců, kteří jen řeší administrativu. Takový růst nepřináší potřebný zisk, protože zvyšuje náklady. Musím byznys škálovat. Proto jsme šli cestou EDI, se kterým díky automatizaci procesů můžeme růst a zvládat výkyvy poptávky, i když náklady na dotčené procesy zůstávají pořád stejné,” vysvětluje COO Pilulky Michal Hanáček

S elektronickou výměnou dat jsou nyní v Pilulce natolik spokojeni, že chtějí do EDI zapojit všechny své dodavatele. Zvažovali dokonce, že to zavedou jako podmínku spolupráce. O výhodách, které Pilulce řešení ORiON EDI přináší si můžete přečíst v případové studii.

Nechte se projektem zavedení EDI v Pilulce provést přímo Michalem Hanáčkem na tomto videu.  

Zajímají vás novinky v digitalizaci procesů?

Jak digitalizovat a automatizovat faktury, sklady a vůbec celý business? Zadejte svou adresu níže a jednou za čas vám pošleme e-mail plný tipů a novinek.