Na pár slov o EDI se Spokojeným psem: automatizace procesů jako klíč k růstu

29.4.2024

E-shop Spokojený pes založila v roce 2005 vášnivá pejskařka Soňa Fialková. Spokojený pes jí pod rukama vyrostl z malého štěněte v dospělý e-shop s moderním poloautomatizovaným skladem, ERP systémem na míru a EDI řešením, přes které jim měsíčně proudí stovky dokladů. O své zkušenosti s EDI se s námi podělila samotná CEO a zakladatelka Spokojeného psa, Soňa Fialková.

Jak dlouho využíváte EDI a co vás přimělo k jeho zavedení?

ORiON EDI jsme zavedli v roce 2014. Přišlo nám to jako přirozený krok spojený s růstem e-shopu. Uvědomujeme si, že automatizace jde s růstem firmy ruku v ruce. Dnes si s dodavateli přes EDI vyměňujeme kolem 170 objednávek a 170 dodacích listů měsíčně.

Jaké největší výhody v EDI komunikaci pociťujete?

Nespornou výhodou je předávání objednávek všem našim dodavatelům v jednotném formátu, díky kterému je dodavatelé okamžitě zpracují a zboží rychleji dodají. V porovnání s jinými způsoby zadávání objednávek navíc u EDI neřešíme téměř žádné chyby.

A jak je to u dodacích listů?

Dodací listy v EDI formátu používáme pro kontrolu dodávek. Při každém příjmu zboží porovnáváme v systému dodané zboží s původní objednávkou i dodacím listem. Okamžitě tak odhalíme případné rozdíly mezi plánovanou dodávkou, fakturovanou dodávkou a skutečně dodaným zbožím.

Poptávka po vašem zboží rok od roku roste. Myslíte, že byste ji zvládli bez EDI?

Zvýšenou poptávku vidíme u krmiv, poptávka po doplňcích pro domácí mazlíčky, s ohledem na aktuální ekonomickou situaci, spíše stagnuje. Náš obor je charakteristický nízkými maržemi. Z toho důvodu je nezbytné, abychom fungovali maximálně efektivně a hledali možné úspory – např. pomocí automatizace či digitalizace procesů. EDI je jedním z řešení, které nám v tomto pomáhá.

S kolika dodavateli komunikujete přes EDI?

Máme zapojených přibližně 35 % dodavatelů. Jsou to všichni velcí dodavatelé, se kterými si vyměníme největší objem dokladů.

V čem vidíte největší překážku k zapojení dalších dodavatelů?

Rádi bychom zapojili všechny dodavatele, ale ti menší prozatím na EDI přejít nechtějí kvůli složitosti implementace nebo příliš nízké úrovni digitalizace. S tím jsme ale počítali, když jsme se rozhodli prodávat kvalitní krmivo od malých značek.

Zvažujete zavedení EDI i ve vaší firmě? Ozvěte se nám. Společně probereme vaši situaci a doporučíme vám vhodné řešení, ať už jste na straně odběratele, nebo dodavatele. Dostupné EDI řešení najdeme i pro malé dodavatele.

Více o Spokojeném psu

E-shop Spokojený pes vznikl v roce 2005 a specializuje se na krmivo a chovatelské potřeby pro psy, kočky a další domácí mazlíčky. Otevřeli také tři kamenné prodejny a expandovali na Slovensko. Klíčovou hodnotou je pro ně kvalita krmiva – nabízí proto i produkty menších značek, jejichž kvalitě důvěřují.

Zajímají vás novinky v digitalizaci procesů?

Jak digitalizovat a automatizovat faktury, sklady a vůbec celý business? Zadejte svou adresu níže a jednou za čas vám pošleme e-mail plný tipů a novinek.