Na pár slov o EDI s FAnn parfumerií: 17 let s EDI a tisícovka dokladů měsíčně

EDI
20.2.2024

Síť prodejen a e-shop s kosmetikou FAnn parfumerie voní v Česku už přes 30 let. Z toho více než 17 let využívá ORiON EDI, s jehož pomocí si se svými dodavateli vyměňuje každý měsíc přes tisícovku dokladů. Úspěšně zapojili 80 % dodavatelů a pochvalují si zrychlení všech procesů kolem zpracování dokladů. O své zkušenosti s EDI se s námi podělil IT specialista z FAnn parfumerie Jaromír Kohoutek.

Jak dlouho využíváte EDI a co vás přimělo k jeho zavedení?

ORiON EDI od GRiTu jsme zavedli v roce 2007. Přiměl nás k tomu požadavek jednoho z našich dodavatelů, což je neobvyklá situace. Většinou k EDI motivuje odběratel své dodavatele, ale protože náš dodavatel už EDI využíval, požádal nás o jeho zavedení. Vyhodnotili jsme si tehdy, že EDI bude přínosné i pro nás.

Jaké největší výhody EDI v komunikaci s dodavateli pociťujete?

Největší výhodou je standardizovaná forma EDI zpráv. Ta nám otevřela bránu k jednoduché, ale přesto robustní automatizaci celého odběratelsko-dodavatelského cyklu. Bez jakékoliv ruční práce zpracujeme za měsíc průměrně 675 objednávek, 75 dodacích listů a 550 faktur. Plus díky EDI rychleji zahájíme spolupráci s novými dodavateli.

S kolika dodavateli komunikujete přes EDI?

Máme zapojených zhruba 80 % dodavatelů, což nám pokrývá 90 % artiklů v nabídce. Při tomto množství pro nás EDI představuje obrovskou úsporu času a nákladů.

Vidíte u svých dodavatelů prostor pro rozšíření EDI, aby se tento způsob komunikace stal ve vašem oboru standardem?

Naprostá většina našich dodavatelů už výhody EDI zná a využívá ho. Obtížnější je to u nejmenších dodavatelů, kteří se bojí náročnosti zavedení EDI nebo počáteční investice. Raději upřednostňují odesílání dokladů přes e-mail, který je sice zdarma, ale přidává nám práci.

Zvažujete zavedení EDI i ve vaší firmě? Ozvěte se nám. Společně probereme vaši situaci a doporučíme vám vhodné řešení, ať už jste na straně odběratele, nebo dodavatele.

Kdo je FAnn parfumerie

Česká firma FAnn parfumerie vznikla v roce 1991, kdy otevřela první tři prodejny v Brně a Michalovcích. Dnes provozuje síť více než 40 parfumerií a e-shop fann.cz. V sortimentu nabízí vůně a pečující i dekorativní kosmetiku více než 100 světových značek. Kromě retailu provozuje také kosmetické salóny FAnn beauty center.

Zajímají vás novinky v digitalizaci procesů?

Jak digitalizovat a automatizovat faktury, sklady a vůbec celý business? Zadejte svou adresu níže a jednou za čas vám pošleme e-mail plný tipů a novinek.