Mondelēz díky EDI automatizuje zpracování objednávek. Šetří tím desítky hodin práce

EDI
29.6.2023

Česká divize jednoho z největších výrobců cukrovinek na světě musí každý den vyřešit stovky objednávek, dodacích listů nebo faktur. Firma proto už v roce 2002 zavedla EDI – řešení pro elektronickou a automatizovanou výměnu dokladů. Díky tomu dnes dokáže velkou část administrativní práce odbavit bez zásahu člověka, což firmě šetří mzdové náklady a snižuje chybovost.

Český Mondelēz, který řídí také slovenský a maďarský trh, je průkopníkem moderních technologií v koncernu. Už na začátku milénia zavedl podnikový systém ERP, roku 2002 přešel na EDI a o sedm let později z důvodu nespokojenosti s původním dodavatelem nasadil řešení ORiON EDI.

„GRiT je mnohem flexibilnější, otevřenější a rychle reaguje na naše podněty. Kolegové z jiných zemí, kteří mají EDI od mezinárodních poskytovatelů, se potýkají s problémy, které my vůbec neřešíme,“ říká Zoran Žlof, Customer Service Supervisor pro český a slovenský Mondelēz.

Firma dnes prostřednictvím EDI komunikuje se 121 obchodními partnery napříč Evropou a velká část obchodní komunikace je zcela automatizovaná. V případě objednávek je to 96 % – nikdo z firmy je nemusí vidět ani kontrolovat, přesto jsou formálně správně, zaevidované a předané dál k vyřízení.

Počet zapojených partnerů navíc Mondelēz ve spolupráci s GRiTem postupně zvyšuje, jen v posledních pěti letech jich přibylo přes 40.

Pokud ale někdo z obchodních partnerů EDI zatím nevyužívá, Mondelēz ho nenutí. V takovém případě vystavuje doklady v PDF pomocí aplikace eFakturace a přijaté objednávky si do EDI formátu převádí pomocí nástroje PDF2EDI. Není to tak rychlé jako v případě plnohodnotného EDI, ale stále rychlejší, než celou dobu pracovat s PDF objednávkou. Jen zavedením PDF2EDI Mondelēz ušetřil půl pracovního úvazku interního člověka.

Výrobce cukrovinek do budoucna plánuje další zjednodušování procesů. Chce docílit, aby od příjmu objednávky až po finální fakturaci všechna práce s doklady proběhla zcela bez lidského zásahu. Dále zvažuje například automatizované posílání e-mailů pomocí kódovaných EDI zpráv, což zvýší zabezpečení těchto zpráv.

Více si o spolupráci GRiTu s firmou Mondelēz přečtěte v případové studii. Anebo se rovnou ozvěte, dáme kávu a probereme možnosti využití EDI ve vaší firmě.

Zajímají vás novinky v digitalizaci procesů?

Jak digitalizovat a automatizovat faktury, sklady a vůbec celý business? Zadejte svou adresu níže a jednou za čas vám pošleme e-mail plný tipů a novinek.