Kdy se vám Platba od Rogera vyplatí více než faktoring?

27.2.2020

Platba od Rogera už několik let pomáhá stovkám našich zákazníků s přednostním proplacením pohledávek. Od počátku byla nejvýhodnější především pro menší dodavatele často bez delší podnikatelské historie, pro které byly provozní úvěry a faktoring hůře dosažitelné. Díky svým podmínkám a flexibilitě představuje Roger ideální způsob provozního financování, který může směle konkurovat nástrojům, jaké poskytují bankovní domy.

Napjaté cashflow

Jednou ze společností, které nevyhovovaly podmínky běžně nabízeného faktoringu, je i český výrobce a dodavatel spotřební elektrotechniky Acoustique Quality (dále AQ). AQ v České republice a na Slovensku dodává zboží do e-shopů velkých e-commerce společností a kamenných prodejen s elektronikou. Splatnost faktur se v tomto odvětví běžně pohybuje od 30 do 90 dnů. Zároveň někteří dodavatelé požadují platbu předem, což často způsobuje problémy s cashflow.

Aby byla společnost AQ schopná dále rozšiřovat portfolio svých produktů a věnovat se dalším projektům, potřebovala získat dostatečné finanční prostředky. „Řešením je pro nás využití levného cizího kapitálu. V bance ale chtějí vidět nejdříve výsledky, kvůli tomu nám nechtějí poskytnout více finančních prostředků,“ popisuje Karel Svoboda, zakladatel a spolumajitel AQ.

Diskriminační podmínky faktoringu

„Po založení naší společnosti AQ Import Trading v roce 2012 jsme začali spolupracovat s Komerční bankou. Banka má spoustu skvělých produktů, bez kterých se firma neobejde, nicméně například u faktoringu jsou možnosti velmi omezené striktními podmínkami,“ dodává Vladimír Sapara, zakladatel a spolumajitel AQ. Hlavním problémem, na který firma u bankovního faktoringu narazila, byla nedostatečná výše úvěrového limitu, především v období hlavní sezóny. Ten banka právě kvůli krátkému působení firmy na trhu a její zadluženosti odmítala navýšit.

Osvědčila se kombinace finančních nástrojů

Momentálně využívá AQ pro účely provozního financování takovou kombinaci finančních služeb, která dokáže dohromady pokrýt její potřeby. Bankovní faktoring nahradila Platbou od Rogera a kombinuje ji s dalšími cizími zdroji financování. „Faktoring Komerční banky jsme využívali 5 let. Přestali jsme ho využívat kvůli dlouhým schvalovacím procesům, poplatkům za změnu smlouvy související s přidáním nového odběratele, problémům s financováním odběratelů ze Slovenska a nízkému nastavenému limitu. Platba od Rogera tyto problémy vyřešila,“ uvádí Svoboda.

Díky napojení na řešení elektronické výměny dokladů ORiON EDI odpadá také velká část administrativy, která je při běžném faktoringu úmorná a celý proces financování zdržuje.

Kompletní případovou studii, včetně porovnání Platby od Rogera s Faktoringem KB, najdete ke stažení zde: Případová studie - Acoustique Quality: využití Platby od Rogera k provoznímu financování českého výrobce audiosoustav

Zajímají vás novinky v digitalizaci procesů?

Jak digitalizovat a automatizovat faktury, sklady a vůbec celý business? Zadejte svou adresu níže a jednou za čas vám pošleme e-mail plný tipů a novinek.