Jakou strategii pro příjem zboží do skladu vybrat?

Jedním z klíčových rozhodnutí každého vedoucího skladu nebo logistického manažera je vybrat strategii zaskladňování, tedy způsob, kterým se provádí výběr skladové pozice pro právě dodaný materiál či zboží. Některé sklady využívají strategii pevných pozic, kdy každý typ zboží má svoje místo a skladníci jej vždy umístí právě na toto místo. Jiné sklady oproti tomu využívají náhodný systém, kdy skladníci umístí dodané zboží na kteroukoliv volnou pozici, kterou zrovna mají k dispozici. Jakou strategii tedy zvolit?

Strategií zaskladňování nově dodaného zboží existuje několik. Nelze přitom s jistotou říci, která z nich je nejlepší a která nejhorší – každá má své výhody a nevýhody, které musí logistický manažer vzít v potaz a na jejich základě kvalifikovaně rozhodnout. Toto rozhodnutí je zásadní, protože se od něj odvíjí další procesy ve skladu, jeho celkové fungování i nastavení logistických strategií.

Výběr strategie ovlivňuje více faktorů

Při hledání optimální strategie zaskladňování zboží logistický manažer musí brát v úvahu hned několik faktorů najednou. Jeho úkolem je například zajistit, aby skladové regály a police ani na chvíli nebyly neúměrně nebo nerovnoměrně zatížené, aby skladníci kvůli vychystání zboží nemuseli zbytečně cestovat nebo aby příliš často nedocházelo k situaci, kdy je sklad z části prázdný, ale určitý typ zboží kvůli jeho fyzickým parametrům přesto není možné uskladnit.

Ještě složitější úlohu pak mají vedoucí skladu nebo logističtí manažeři u zboží, které podléhá legislativním restrikcím. Například hořlavé, výbušné a další potenciálně nebezpečné látky nelze skladovat ve velkém množství na jednom místě, podobně přísná pravidla platí také pro skladování potravin.

Jaké jsou výhody a nevýhody konkrétních strategií?

Zpracovali jsme pro vás studii, která si klade za cíl představit vedoucím skladů a logistickým manažerům nejpoužívanější strategie zaskladňování zboží, aby měli dostatek informací pro co nejlepší rozhodnutí.

Kterou ze strategií vybrat, lze je kombinovat a jaké jsou jejich výhody a nevýhody?

To vše a více se dočtete v našem odborném e-booku.

Zajímají vás novinky v digitalizaci procesů?

Jak digitalizovat a automatizovat faktury, sklady a vůbec celý business? Zadejte svou adresu níže a jednou za čas vám pošleme e-mail plný tipů a novinek.