Jak odměňovat a motivovat zaměstnance ve skladu?

Jedním z nejdůležitějších úkolů jakékoliv firmy napříč obory je najít spravedlivý systém odměňování zaměstnanců. Správně nastavený a motivující systém má zásadní vliv na efektivitu práce a tím i na výsledky celého podniku. U některých pracovních pozic je však nastavení systému odměňování mnohem obtížnější než u jiných. Typickým příkladem je pozice skladníka. Jak tedy nejlépe postupovat?

Běžné postupy užívané pro jiné pracovní pozice se v tomto případě jeví jako nedostatečné, např. hodnotit skladníka dle odpracovaných hodin, jelikož zde nedochází k motivaci zaměstnance zvládnout více práce za stejný čas. Stejně nevalně dopadají i jednoduché způsoby hodnocení typické pro sklad, jako je hodnocení na základě počtu vyskladněných či naskladněných položek. Co ale s tím?

Pomůže Warehouse Management System?

Systémy pro řízení skladů (WMS - Warehouse Management System), např. LOKiA WMS, pomáhají při správném nastavení měření výkonů jednotlivých zaměstnanců ve skladu. Díky 100% přehledu o stavu objednávek a pohybu jak zboží, tak skladníků, disponují tyto softwary potřebnými informacemi, které můžou posloužit jako základ pro nastavení spravedlivého odměňovacího systému.

Do hry samozřejmě vstupují i mnohé další faktory, jako je hodnota manipulovaného zboží, délka trvání skladových operací či složitost samotných skladových procesů. To vše je potřeba vzít v potaz při nastavování mezd a odměn.

Zeptali jsme se lidí z praxe

Oslovili jsme několik profesionálů z praxe, logistické konzultanty a manažery, a zeptali se jich, jak nejlépe postupovat při tvorbě a nastavení správného odměňovacího systému, a to takovým způsobem, aby motivoval zaměstnance ve skladu k lepšímu výkonu.

Výsledkem je návrh souboru zásad dobré praxe pro odměňování skladníků společně se seznamem relevantních ukazatelů jejich výkonnosti vázaných na jednotlivé skladové procesy a jejich zavedení do praxe.

Přečtěte si více v našem odborném e-booku a inspirujte se, jak nejlépe nastavit systém odmeň.

Zajímají vás novinky v digitalizaci procesů?

Jak digitalizovat a automatizovat faktury, sklady a vůbec celý business? Zadejte svou adresu níže a jednou za čas vám pošleme e-mail plný tipů a novinek.