Instantní platba pomáhá financovat potravináře

28.4.2015

Výhody elektronické výměny dokladů (EDI) i jednoduchý a efektivní způsob financování pohledávek z obchodního styku představil na letošním ročníku odborné konference „Očekávaný vývoj potravinářského průmyslu“ ve svém vystoupení Petr Ondrášek ze společnosti CCV Informační systémy. Novou možností pro financování nejen potravinářů je služba ORION Instantní platba. Jejím prostřednictvím si lze během okamžiku zajistit až 75 % hodnoty neuhrazených faktur do tří dnů, zbylých 25 % pak po jejich zaplacení odběratelem. Jedinou podmínkou pro využití služby je realizace výměny obchodních dokladů prostřednictvím clearingového centra ORION EDI.


Potravinářství je pro EDI (Electronic Data Interchange) již tradiční oblastí, jeho penetrace je zde oproti jiným oborům vysoká. Tato skutečnost má své logické vysvětlení – pokud se potravinářské resp. rychloobrátkové zboží má rychle hýbat, musí se rychle, efektivně a spolehlivě hýbat i příslušné obchodní doklady. Nasazení EDI podle studie renomované společnosti IDC (2014) pak zkracuje dobu zpracování dokladů o 156 %.

Splacení pohledávek za neuhrazené faktury, které je mnohdy počítáno v řádu mnoha týdnů, však za těmito procesy výrazně zaostává. Navíc stav, kdy je společnost nucena zaplatit své závazky výrazně dříve, než dostane zaplaceno, ji může nejen brzdit v jejím rozvoji, ale vyvolat i mnohem větší provozní problémy. Klasický bankovní faktoring je přitom pro většinu těchto společností z důvodu fixního nastavení řady těžko splnitelných podmínek, reálně nedostupný.

ORION Instantní platba je prakticky uskutečněna pouhým kliknutím uživatele v řešení ORION EDI na vybraný obchodní případ. Jeho profinancování je následně realizováno prostřednictvím aukce nebankovního kapitálu s pomocí Investiční aukce, držitele licence ČNB na poskytování platebních služeb. Tímto způsobem již byly za první měsíce fungování služby profinancovány faktury za více než 100 milionů korun. Aktivace a provoz celé služby je zcela zdarma a ani následně není třeba platit žádné poplatky.

Již 6. ročník konference se uskutečnil 15. dubna 2015 v brněnském hotelu Holiday Inn. Společnost CCV Informační systémy je jejím tradičním partnerem.

Mohlo by vás zajímat:

Více o EDI

Zajímají vás novinky v digitalizaci procesů?

Jak digitalizovat a automatizovat faktury, sklady a vůbec celý business? Zadejte svou adresu níže a jednou za čas vám pošleme e-mail plný tipů a novinek.