Elektronické faktury od dodavatelů energií ve strukturových datech

Faktury
1.8.2012

Služby konsolidačního centra ORION se rozšířily o nové možnosti díky uzavření roamingového propojení se službou @FAKTURA 24 poskytovanou Českou spořitelnou. Firemní zákazníci služby @FAKTURA 24 tak mohou od srpna zasílat elektronické faktury ve strukturované datové podobě svým partnerům prostřednictvím partnerské sítě konsolidačního centra Orion.

Jedno rozhraní, překlad datových struktur a formátů

Smyslem propojovacích smluv (tzv. „roamingu“ operátorů) je naplňování závazků poskytovatelů konsolidačních služeb pro klienty, jejichž informační systémy tak mohou využívat pro elektronickou výměnu faktur ve strukturované datové podobě pouze jedno rozhraní se svým poskytovatelem a bezpapírově fakturovat jeho prostřednictvím s ostatními partnery. Nejde však jen o úspory plynoucí z údržby pouze jednoho rozhraní elektronických dokladů, ale také důvěryhodné doručení daňového dokladu s podporou kontrolních mechanismů pro zdokumentovaný tok přenosu zprávy, který udržuje přiměřenou míru jistoty jejího doručení, až po důvěryhodnou archivaci daňových dokladů a samozřejmě zabezpečení vlastní komunikace.

Fungování VAN operátorů (Value Added Network) jde v souladu s doporučením Evropské komise, která v oblasti elektronické fakturace podporuje využívání otevřeného ekosystému elektronické výměny dokumentů neboli zajištění vzájemné interoperability pro přenos elektronických faktur. „Je to podobné jako u telefonního operátora, kdy nepotřebujete pro volání do cizí sítě smlouvu s jejím provozovatelem. Díky tomuto principu fungování jsou ušetřeny jak jednorázové, tak provozní náklady. Zákazník využívá jedno rozhraní, nese pouze jedny implementační náklady na vytvoření jednoho propojení a další služby spojené s elektronickou fakturací, zejména překlady datových struktur a formátů, přenese na poskytovatele služby,“ vysvětluje David Reichel.

Partnerství se společností CCV Informační systémy vnímáme jako krok směrem k otevřenějšímu prostředí výměny elektronických faktur v České republice. Chceme tak zajistit všem klientům vzájemnou spolupráci a snížit jejich náklady spojené s fakturačním procesem. Naším konečným cílem je pak propojení všech dostupných řešení elektronické fakturace na lokální i mezinárodní úrovni,“ řekl Jan Jeřábek, ředitel úseku Corporate Cash Managementu a podpory prodeje České spořitelny.

Firmy využívající ORION pro e-fakturaci mohou nově přijímat elektronické faktury od společností ČEZ, RWE, E.ON, Pragoplyn nebo SmVaK Ostrava. Pilotní provoz doručení strukturovaných elektronických faktur byl poprvé otestován ve spolupráci se společnostmi E.ON, jako výstavcem faktur za energie, a Jednotami Boskovice či Jednotou Hodonín.

Chcete se zbavit papírových faktur za teplo, vodu, elektřinu nebo plyn?

Mohlo by vás zajímat:

Co je to EDI?Více o EDI

Zajímají vás novinky v digitalizaci procesů?

Jak digitalizovat a automatizovat faktury, sklady a vůbec celý business? Zadejte svou adresu níže a jednou za čas vám pošleme e-mail plný tipů a novinek.