EDI je pro supply chain klíčové

EDI
17.9.2019

EDI je efektivní způsob výměny dokladů mezi obchodními partnery, který nahrazuje papír nebo dnes již běžnější PDF doklady, které si společnosti posílají e-mailem. Firmy si se svými odběrateli a dodavateli dnes vymění desítky, stovky i tisíce obchodních a logistických dokladů - například objednávky, faktury, dodací listy nebo příjemky. A přestože je v dodavatelsko-odběratelském řetězci obrovský tlak na přesnost a čas, společnosti stále s doklady pracují ručně a celý proces tak zbytečně brzdí.

Dnes téměř každý doklad vznikne v nějakém informačním systému a v jiném systému obchodního partnera zase skončí. Na začátku i na konci jsou tyto doklady v elektronické podobě jako strukturovaná data, se kterými je možné pohodlně (a často i automatizovaně) pracovat. Proč tedy tato pro chod podniků nezbytná data přenášet v nestrukturované podobě jako je PDF nebo v nejhorším případě na papíru poštou? Díky EDI probíhá výměna těchto dokladů elektronicky a automatizovaně.

Jednoduchý příklad: odběratel ve svém informačními systému (ERP) vytvoří objednávku a s využitím EDI ji přenese do informačního systému dodavatele přes zabezpečené sítě s vysokou mírou zpětné vazby. Oproti PDF v e-mailu vždy díky systémovým notifikacím ví, kdy objednávku převzal systém dodavatele a kdy např. expedient objednávku otevřel a potvrdil. Objednávka se tedy "neztratí" někde po cestě a celý nákupní proces může běžet mnohem plynuleji. A to je, co se týče benefitů EDI, pouze začátek.

Na základě rozhovoru s Davidem Reichelem, produktovým manažerem řešení ORiON EDI, vznikl ve slovenských Systémoch logistiky článek, který si můžete přečíst zde.

Zajímají vás novinky v digitalizaci procesů?

Jak digitalizovat a automatizovat faktury, sklady a vůbec celý business? Zadejte svou adresu níže a jednou za čas vám pošleme e-mail plný tipů a novinek.