E-shopy se obracejí na WMS, běžná evidence už nepostačuje

Řízení skladu
6.10.2021

Trh e-commerce roste a s ním taky požadavky na efektivnější řízení skladů. Systém řízeného skladování WMS, který byl doménou zejména velkých e-shopů si dnes můžou dovolit i ty menší a střední. Na WMS přecházejí kvůli optimalizaci nákladů, rychlejšímu odbavování objednávek a sníženému počtu reklamací.

Na rozdíl od skladových modulů v ERP systémech, které obvykle slouží jen k evidenci zboží, řízený sklad optimalizuje i naskladnění a vyskladnění, monitoruje pohyb položek a zrychluje práci skladníků. Skladníci jsou vybaveni čtečkami s navigací, které je nejkratší cestou navádějí k požadovanému zboží. Například ve špičkách tak skladníci odbavují objednávky přesněji a rychleji a e-shopy nemusí najímat brigádníky, případně je rychle zaučí a zapracují.

Jakmile skladník ke zboží dorazí, načte čárový kód a WMS mu potvrdí, že jde o správný kus – díky tomu se snižuje riziko záměny a minimalizuje množství vratek i reklamací. Skladník navíc může vychystávat více objednávek současně. Čtečka je pro skladníka nejužitečnějším pomocníkem. S její pomocí zboží přijímá, zaskladňuje i expeduje. Všechny informace o skladové pozici, stavu zboží nebo změně stavu zásob se ze čtečky automaticky posílají do skladového systému, případně i do ERP a e-shopu, takže data jsou na všech místech stále aktuální.

V systému lze nastavit i vyskladňovací strategii. Systém pak prioritně navádí skladníky ke kusům, které jste naskladnili jako první (strategie FIFO), kusům s blížící se exspirací (FEFO), nebo využívá kombinaci obojího. Stejně tak můžete zvolit naskladňovací strategii – například aby systém navrhoval zaskladnit velké a těžké zboží do regálů co nejblíže expedici.

Napsáno pro systemylogistiky.cz

Zajímají vás novinky v digitalizaci procesů?

Jak digitalizovat a automatizovat faktury, sklady a vůbec celý business? Zadejte svou adresu níže a jednou za čas vám pošleme e-mail plný tipů a novinek.