Dodací listy s identifikací palet efektivněji pomocí SSCC kódu

Henkel a Ahold spouštějí s pomocí CCV Informační systémy pilotní projekt EDI komunikace elektronických dodacích listů s identifikací palet přes SSCC kódy. Nejen zlepšení dosledovanosti zboží v dodavatelském řetězci, ale také nákladově efektivnější logistiku s rychlejšími závozy  přináší nový projekt postavený na využití standardů elektronické výměny dat EDI (Electronic Data Interchange).

Elektronické dodací listy s identifikací palet pomocí SSCC kódu zatím využívá pouze několik málo společností. K jejich spočítání by stačily prsty na jediné ruce. Část z nich je navíc používá mimo Českou republiku. V případě společností Henkel a AHOLD Česká republika jde tedy o jeden z vůbec prvních větších projektů v tuzemsku, který pokryje více než 160 různých produktů společnosti Henkel.

Využití SSCC kódů (SSCC kód - Serial Shipping Container Code) představuje jak usnadnění při vychystávání a dodávce zboží, tak zrychlení při příjmu a naskladnění, kdy je najednou převzata celá logistická jednotka (např. paleta) bez nutnosti jejího rozbalení, neboť její obsah je načítán z elektronického dodacího listu podle SSCC kódu.

Logistické procesy pro společnost Henkel zabezpečuje její logistický operátor, kterým je společnost DHL Supply Chain. DHL má pro Henkel vyčleněný de facto samostatný sklad s celkovou kapacitou 22 tisíc paletových míst a s Henkelem komunikuje strukturovaně prostřednictvím EDI. Společným záměrem zúčastněných stran je především zrychlení příjmu zboží u odběratele. Zatímco Henkel a Ahold uspoří, DHL bude moci lépe využívat svou skladovou a závozovou kapacitu. Projekt tak má přínos skutečně pro každou ze zúčastněných stran.  

František Štika, logistics manager společnosti Henkel, vysvětluje: „Cílem je, aby příjem jednoho zcela plného kamionu zboží netrval déle než 20 minut. Projekt zlepší sledovanost zboží v dodavatelském řetězci a také pomůže dosáhnout pružnějších a rychlejších závozů. Vyšší efektivita pak vede v konečném důsledku samozřejmě k výraznému snížení nákladů.

Eva Malíková, customer service manager společnosti Henkel, k tomu dodává: „Je pro nás důležité mít možnost se při realizaci projektu opřít o spolehlivého technologického partnera, který disponuje zkušenostmi v oblasti elektronické B2B komunikace a odpovídající odborností. Bez IT podpory společnosti CCV si realizaci tohoto projektu neumím vůbec představit."

Mohlo by vás zajímat:

Co je EDI?Více o EDI

Zajímají vás novinky v digitalizaci procesů?

Jak digitalizovat a automatizovat faktury, sklady a vůbec celý business? Zadejte svou adresu níže a jednou za čas vám pošleme e-mail plný tipů a novinek.