Co je gritické myšlení aneb jak místo unáhlených škrtů šetřit náklady dlouhodobě

23.2.2023

Gritické myšlení je slovní hříčka, na kterou narazíte v naší kampani na podporu efektivního a smysluplného snižování nákladů. Doba vysoké inflace totiž spoustu firem tlačí do situací, kdy bez snižování nákladů nemohou dál pokračovat. Je přirozené, že vedení jako první řešení napadnou razantní škrty. Jako konzultanti v oblasti digitalizace ale chceme firmám ukázat i cesty, jak ušetřit dlouhodobě, chytře investovat do technologií a dál růst – zkrátka myslet griticky.

Škrty jako poslední záchrana

Razantní škrty mohou být krátkodobě účinné a někdy i nezbytné – zejména když se firma dostane do situace, kdy pokud do pár týdnů rapidně nesníží náklady, nezbydou jí peníze na mzdy a zboží. V takovém případě jsou účinnou poslední záchranou.

Když má ale firma ještě na výběr, měla by místo škrtů hledat způsoby, jak ušetřit dlouhodobě a podpořit svůj budoucí růst. Unáhlené škrty totiž mohou firmu poškodit, omezují její rozvoj a potenciálně prohlubují ekonomickou krizi na trhu.

Zrevidujte stávající procesy a hledejte příležitosti

Když hledáte cesty ke snižování nákladů, jako první si zrevidujte stávající procesy. Projděte si všechny pravidelné činnosti ve firmě a věnujte se zejména těm, které zabírají nejvíc času. Typicky jde o: 

  • vyřizování objednávek, 
  • zpracovávání dokladů,
  • skladové procesy
  • či zákaznický servis.

U každé činnosti hledejte spolu se zaměstnanci způsoby, jak by šla dělat rychleji. Zjistěte také, co k tomu potřebujete

Pokud u vás například fakturanti obíhají manažery kvůli podpisům při schvalování faktur, tak  zjistíte, že tuto činnost lze automatizovat. Existuje schvalovací nástroj, který celý proces vyřeší elektronicky. Po krátké analýze pak můžete zjistit, že vám nástroj ušetří desítky hodin práce a díky rychlejšímu schvalování faktur také zlepší cashflow.

Cest, jak ušetřit smysluplně, jsou mraky

Neexistuje univerzální řešení, díky kterému ušetří každá firma. Vždy jde o to prohlédnout si dosavadní čísla a data, najít různá potenciální řešení a spočítat si, která z nich se vám vyplatí.

Mezi nejčastější způsoby, jak firmy snižují náklady, patří:
  • časové zefektivnění stávajících procesů,
  • digitalizace a automatizace rutinních činností (například zpracování dokladů),
  • vyjednání lepších podmínek s dodavateli,
  • nakupování menšího množství skladových zásob,
  • zavedení home office či remote work,
  • zkrácení splatnosti faktur.

Pokud potřebujete v hledání vhodného způsobu šetření nákladů popostrčit, domluvte si s námi bezplatnou konzultaci. Zapojíme gritické myšlení a společně najdeme způsoby, které vaší firmě pomohou překonat náročné období a umožní dlouhodobě růst.

Zajímají vás novinky v digitalizaci procesů?

Jak digitalizovat a automatizovat faktury, sklady a vůbec celý business? Zadejte svou adresu níže a jednou za čas vám pošleme e-mail plný tipů a novinek.