České e-shopy zahlcují vratky: pomocí WMS je vyřídíte jedním pípnutím

Řízení skladu
19.10.2020

Podle údajů společnosti Shoptet z roku 2019 vrací zákazníci českým e-shopům každý desátý nákup. Vrácené nebo nepřevzaté zboží zpomaluje sklady, vytváří zbytečnou administrativu a představuje náklady, které e-shopům nikdo nevrátí. S nedoručitelným zbožím dnes e-shopům pomáhají systémy řízeného skladu (WMS), které snižují riziko vratek a výrazně zrychlují jejich vyřizování. V článku vám představíme, jak WMS zrychluje příjem nedoručeného zboží na příkladu vratkových pozic.

Ve skladě vybaveném WMS funguje vyřizování vratek jednoduše:

  • skladník pomocí čtečky načte kód na vrácené zásilce,
  • WMS se skladníka na čtečce zeptá, zda se vrátily všechny položky z původní zásilky,
  • skladník zboží zaskladní na vratkovou pozici a do e-shopu se automaticky odešle informace, že je zboží znovu na skladě. Vratkový regál je blízko příjmu, takže skladník nemusí zboží roznášet po celém skladu.

Prakticky tedy skladníkovi stačí jedno pípnutí a uložení zboží do předem určeného regálu. Při příští objednávce vráceného zboží už systém ví, že je zboží ve vratkové pozici, a skladníka pro něj pošle. Poškozené vratky skladníci předávají na jinou, servisní pozici k dalšímu zpracování.

Takto probíhá vyřizování vratek s využitím vratkové pozice v systému LOKiA WMS.

WMS má ve vztahu k vyřizování vratek tři hlavní přínosy:

  • Šetří čas a peníze, protože firma vratky rychle vyřídí a zboží může ihned znovu prodávat.
  • Zvyšuje produktivitu, protože skladníci odbaví více vratek a neztrácí čas běháním po skladu.
  • Snižuje administrativu, protože většina procesů se děje digitálně a automaticky.

Kromě toho, že systém řízeného skladu řešení vratek zjednodušuje, tak zároveň snižuje jejich počet. WMS při vyřizování objednávek navádí skladníka vždy ke správnému kusu. Skladník načte kód na zboží a systém mu potvrdí, že skutečně sáhl správně. WMS tak sníží na minimum počet vratek způsobených chybami skladníků. Nestane se například, že zákazník omylem dostane tričko ve špatné velikosti.

Řešení vratek si usnadníte ještě víc, pokud WMS propojíte se systémem pro optimalizaci expedice, jako je například Balíkobot. Takto Balíkobot funguje ve spojení se systémem LOKiA WMS.

  • LOKiA a Balíkobot si vzájemně vyměňují informace, takže spravujete zásilky na jednom místě.
  • Dokud není zboží zabalené, zákazník může změnit způsob dodání nebo přepravce.
  • Přímo z WMS vytisknete štítky všech přepravců. Když řidič štítek načte, z LOKiA se do jeho systému přenesou veškeré informace o balíku. Proces předání balíků do expedice se tak ještě urychlí.
  • Díky trackování víte vše o zásilkách na cestě. Ve WMS například vidíte, kde se zrovna zásilka nachází, takže můžete zákazníka o všem informovat.

Vyřizování vratek je podle dat webu Visual Capitalist nejméně automatizovanou činností ve firemních skladech. Vratky přitom nikdy úplně nevymizí – mezi zákazníky se vždy najdou permanentní vraceči, kteří si zboží jen osahají a pošlou zpět. E-shopy proto musí najít cestu, jak vyřizováním vratek strávit co nejméně času.

Například českým e-shopům s oblečením vrátí zákazníci průměrně 22 % zásilek a před Vánoci dokonce 32 %. To je množství, které může sklad paralyzovat, a přivést tak e-shop do finanční tísně i v jinak úspěšném období.

Pokud vratky narušují hladký provoz skladu i u vás, ozvěte se nám. Rádi vám prakticky ukážeme, jak LOKiA WMS vaše procesy zefektivní.

Zajímají vás novinky v digitalizaci procesů?

Jak digitalizovat a automatizovat faktury, sklady a vůbec celý business? Zadejte svou adresu níže a jednou za čas vám pošleme e-mail plný tipů a novinek.