Ceny EDIZone.cz 2019 ovládly firmy s automatizovaným zpracováním faktur

5.12.2019

Pořadatelé soutěže EDIZone.cz už devátým rokem pravidelně rozdávají ceny za významné projekty v oblasti elektronizace logistických a obchodních procesů. V minulých ročnících bodovaly především firmy s řešením EDI, v letošním roce ceny ovládly společnosti, které se rozhodly pro automatizaci příjmání a zpracování faktur pomocí umělé inteligence. Vítězem se stala firma 3E Projekt, ocenění získala také Parfumerie Douglas.

Odborný portál EDIZone.cz oceňuje firmy a projekty, které zavádějí inovace do obchodních a logistických procesů pomocí elektronizace nebo automatizace a mají velký mediální dopad vedoucí k popularizaci těchto řešení. Oblíbeným nástrojem pro elektronizaci obchodních procesů je dlouhodobě EDI (Electronic Data Interchange), letošní ročník nicméně ukázal, že na vzestupu jsou i systémy postavené na umělé inteligenci, které automaticky přijímají a zpracovávají faktury. „Je to logické. EDI je sice na špičce v automatizaci přenosu a zpracování dokladů, nicméně ne všichni obchodní partneři jsou na něj připraveni a pro některé ani není vhodné. V takovém případě se nabízí využití nástroje pro automatizaci zpracování faktur. Buď jako nadstavba EDI, nebo samostatně,“ uvádí David Reichel, produktový specialista nejznámějšího EDI řešení na trhu ORiON EDI.

Prvenství v soutěži si připsala firma 3E Projekt provozující gastronomická a zábavní zařízení. Společnost už několik let využívá EDI, teprve nyní ale přidala i systém pro automatizaci zpracování faktur iNVOiCE FLOW. Ředitelka útvaru financí a majetku firmy Renáta Pavičová potvrdila, že díky využití iNVOiCE FLOW ušetřili obrovské množství práce. „Když nám dříve přišla faktura, recepční ji naskenovala, vložila do informačního systému a předala účetním, které z faktury ručně opsaly údaje a zaúčtovaly ji. Bylo to neefektivní, pracné a lidé u toho chybovali. Dnes to za nás všechno řeší Invoice Flow. Bez něj bychom museli přijmout další dva lidi na fakturaci, teď ale nikoho nepotřebujeme,“ tvrdí Pavičová.

Druhé místo nezískala konkrétní firma, ale celý projekt – plošné nasazování EDI ve farmaceutickém průmyslu. Nemocnice, lékárny nebo dodavatelé léčiv v Česku jsou zvyklí řešit elektronickou komunikaci pomocí formátu PDK (PharmData kód), vývoj trhu nicméně nahrává tomu, že potřebují i EDI. Například kvůli komunikaci se zahraničními dodavateli, nebo v případě, že dodávají zboží do drogerií či prodejen zdravé výživy, které PDK neznají.

EDI se ve farmacii rychle uchytilo a získává čím dál větší tržní podíl. „EDI nám šetří ohromné množství práce při objednávání zboží i zpracovávání dokladů. Do roku 2020 chceme do EDI zapojit co nejvíce dodavatelů a zvažujeme, že jej zavedeme jako podmínku pro spolupráci s námi,“ uvádí například Michal Hanáček, provozní ředitel sítě lékáren Pilulka.cz.

Bronzovou příčku obsadila Parfumerie Douglas, která stejně jako vítězný 3E Projekt bodovala s řešením na automatizaci přijímání a zpracování faktur iNVOiCE FLOW. S využitím elektronického workflow se snížil počet dotazů dodavatelů k dokladům a o tři čtvrtiny klesl počet faktur, které Parfumerie Douglas vinou zmatků platila po splatnosti. „Po nasazení iNVOiCE FLOW se komunikace s dodavateli i uvnitř firmy nad fakturami snížila. Šetříme tím velké množství vynakládané energie,“ říká Milan Švihla, manažer IT z Parfumerie Douglas.

Slavnostní vyhlášení výsledků se konalo 28. listopadu v pražské Restauraci Rosmarina. Mediálními partnery soutěže vyhlašované odborným portálem EDIZone.cz jsou magazíny Systémy logistiky a Zboží&Prodej vydavatelství Atoz Group.

Zajímají vás novinky v digitalizaci procesů?

Jak digitalizovat a automatizovat faktury, sklady a vůbec celý business? Zadejte svou adresu níže a jednou za čas vám pošleme e-mail plný tipů a novinek.