Slovenské velkoobchody s elektronikou zaostávají v EDI za českými. Přichází tím o čas i peníze

EDI
14.3.2024

Velkoobchody s elektrem si v Česku oblíbily EDI komunikaci pro automatické zpracování obchodních dokladů. Využívají ji mnozí velcí odběratelé i dodavatelé jako například ABB nebo Schneider Electric, kteří působí také na Slovensku. Slovenské velkoobchody tak mají ideální podmínky pro to, aby české konkurenty dohnaly – čím víc dodavatelů totiž EDI používá, tím víc času a peněz odběratelé ušetří.

Proč velkoobchody s elektronikou používají EDI

EDI je řešení pro elektronickou komunikaci mezi obchodními partnery. S jeho pomocí si odběratelé a dodavatelé vyměňují dokumenty jako objednávky, dodací listy nebo faktury elektronicky a ve strukturovaném formátu.

Informační systémy (ERP) tento formát automaticky načtou bez nutnosti ručního přepisování. Čím víc dokladů si odběratel s dodavateli vymění, tím víc času a nákladů ušetří. Také se zbaví chyb, které při ručním přepisování vznikají.

Velkoobchody s elektrem si přes EDI nejčastěji vyměňují:

  • Objednávky (zpráva ORDERS) – Objednávky přes EDI zrychlují nákupní proces, protože po odeslání putují přímo do ERP systému protistrany a jsou okamžitě přijaty. Odběratel má jistotu, že dodavatel objednávku obdržel.
  • Potvrzení objednávky (zpráva ORDRSP) – Dodavatel pomocí této zprávy zašle odpověď na objednávku, ve které potvrdí, co a v jakém množství dodá. Odběratel tak má přesné a rychlé informace o vykrytí objednávky.
  • Dodací listy (zpráva DESADV) – Díky elektronickým dodacím listům může odběratel připravit kapacity ve skladu a zrychlit příjem i zaskladnění zboží. Dodací listy jsou provázané s objednávkami a lze je opatřit SSCC kódy pro zaskladnění celých palet pomocí čteček.
  • Faktury (zpráva INVOIC) – EDI zprávy INVOIC jsou provázané s objednávkami a dodacími listy a jejich prostřednictvím lze posílat různé typy daňových dokladů jako dobropisy, vrubopisy nebo zálohové faktury.

Výhody EDI potvrzují i dodavatelé v segmentu s elektronikou.

Díky EDI mohou naši zákazníci posílat objednávky kdykoli během dne, tedy i po pracovní době nebo o víkendu. Zboží je ihned po přijetí zakázky automaticky objednáno u našeho dodavatele, a tak je rychlejší i celý proces dodání a fakturace,“ říká Veronika Urbanová, specialistka logistiky a nákupu z ABB.

Největší úspory vidíme na straně našich odběratelů. Dříve jsme odesílali potvrzení objednávek a změny termínů v PDF či CSV e-mailem a dodací listy v papírové formě. V porovnání s elektronickým zpracováním těchto dokumentů, včetně automatického zaúčtování faktur na straně našich zákazníků, jsou úspory významné,“ říká Jan Macháček, Business Analyst u dodavatele Schneider Electric.

Slovenské velkoobchody mají ideální podmínky pro zavedení EDI

Aby odběratelské firmy využily potenciál EDI na maximum, musí ho používat co nejvíc jejich dodavatelů. V tom mají velkoobchody s elektrem výhodu, protože značná část dodavatelů působících v Česku a na Slovensku už EDI využívá – například ABB, Schneider Electric, Nářadí Cimco, PRAKAB, LEGRAND, Niko a další.

Když tedy odběratel zavede elektronickou výměnu dokladů, navázání EDI komunikace s dodavateli probíhá výrazně rychleji v porovnání se segmenty trhu, kam EDI teprve proniká. Odpadá zdlouhavé oslovování a vysvětlování přínosů obchodním partnerům a minimalizuje se možnost odmítnutí navázání komunikace ze strany dodavatele. V tomto ohledu mají slovenské (a zbylé české) velkoobchody pro zavedení EDI ideální podmínky.

Nasazování EDI u odběratelů vítají i samotní dodavatelé: „Dle našeho názoru je EDI v našem segmentu už nyní standardem a rádi v tomto směru s našimi zákazníky rozvíjíme spolupráci. Rok od roku pozorujeme stoupající trend zájmu o toto řešení,“ říká Jan Macháček z Schneider Electric.

EDI využíváme s našimi největšími obchodními partnery, kterých je momentálně třináct. Jsou to velkoobchody, které byly pro zavádění a realizaci EDI připraveni. V ABB je cílem komunikovat elektronicky s co největším počtem zákazníků, takže odběratele s EDI vítáme,“ říká Veronika Urbanová z ABB.

Se zavedením EDI vám pomůžeme

Zvažujete nasazení EDI? Ozvěte se nám. Na EDI jsme napojili většinu velkých českých velkoobchodů s elektronikou a vymyslíme ideální řešení také pro vás.

Zajímají vás novinky v digitalizaci procesů?

Jak digitalizovat a automatizovat faktury, sklady a vůbec celý business? Zadejte svou adresu níže a jednou za čas vám pošleme e-mail plný tipů a novinek.