Průzkum: Kde mohou šetřit firmy při zpracování dokladů?

Automatizace
13.1.2020

Jednou z firemních oblastí, která se nejlépe hodí pro automatizaci, je zpracování dokladů. Firmy, které "ručně" pracují se stovkami, tisíci doklady měsíčně, stráví prací s nimi spoustu času. Díky lidskému faktoru si také nemohou být nikdy jisté správností dat. Podle průzkumu, který jsme udělali mezi 86 společnostmi, jenom proces zpracování přijatých faktur trvá někdy až dva týdny a jsou do něj zapojené desítky lidí. Kde vidí firmy úzká místa celého procesu a kde s nimi dokáže pomoci technologie?

Nástroj s umělou inteligencí

Příkladem technologie, která dnes dokáže ušetřit stovky hodin rutinní práce, je software na automatické zpracování faktur. "Systém přijme fakturu a vytěží z ní základní údaje - vystavovatele faktury, jeho IČO, variabilní symbol nebo částku. Fakturant/ka pak nemusí údaje přepisovat, ale jen zkontroluje, zda je systém opsal správně," vysvětluje Kateřina Líbalová, produktová manažerka iNVOiCE FLOW, nástroje na automatizaci zpracování faktur.

"Nástroj pracuje na základě umělé inteligence a s každou další fakturou se učí. Po čase už fakturant/ka řeší jen nestandardní případy," pokračuje Líbalová. Zároveň dodává, že vytěženou fakturu lze v systému rozúčtovat a odeslat na schválení více kolegům, takže ke schválení dokladu dojde ještě dříve, než ho fakturant/ka importuje jedním klikem do informačního systému. "Odpadají tím zmatky v proplácení faktur. Co je v ERP, to může fakturant/ka proplatit. Má jistotu, že faktura je schválená," přibližuje Líbalová. Firmy dále ocení, že systémy na vytěžování faktur lze integrovat s většinou ERP systémů (např. Pohoda, Money, SAP, apod.) a umějí vytěžit i faktury v cizích jazycích.

Graf: Co nejvíce trápí společnosti při zpracování přijatých dokladů

Průzkum: Nejdůležitější výzvy při zpracování přijatých faktur

Celý článek vyšel v časopisu CFO World a přečíst si ho můžete zde: Průzkum: Automatizace zpracování faktur firmám ušetří obrovské množství práce.

Zajímají vás novinky v digitalizaci procesů?

Jak digitalizovat a automatizovat faktury, sklady a vůbec celý business? Zadejte svou adresu níže a jednou za čas vám pošleme e-mail plný tipů a novinek.