Pilulka.cz začínala s digitalizací u skladových dokladů – dnes jsou lídry digitalizace v lékárnictví

Automatizace
21.4.2022

V naší kampani za srozumitelnou digitalizaci Praskněte digitální brblinu zpovídáme české podnikatele a ptáme se, jak s digitalizací začínali. Jedním z nich je síť lékáren a e-shop Pilulka.cz, který se z ručního přepisování vytisknutých dodacích listů vyšplhal na lídra digitalizace ve farmacii. 

Byla doba, kdy v Pilulce elektronický dodací list se zbožím vytiskli na papír a poté ho přepisovali do jiného softwaru ve stejném počítači položku po položce a šarži po šarži. Věděli, že tyto procesy jsou neudržitelné a brání firmě v růstu. Kdyby například chtěli zavést nový sortiment a zdvojnásobit počet dodavatelů, museli by zároveň zdvojnásobit počet zaměstnanců, kteří by řešili pouze administrativu.

Vstupní branou do světa digitalizace se pro Pilulku stala logistika a automatizace toku dokladů spojených se zásobováním. Zavedli systém ORiON EDI (EDI = elektronická výměna dokladů) a začali si s obchodními partnery vyměňovat elektronicky a v jednotném strukturovaném formátu:

  • objednávky,
  • potvrzení objednávek,
  • dodací listy
  • a faktury.

Díky EDI je obchodní komunikace z velké části automatizovaná, a proto zrychlili příjem zboží, vyřizování objednávek, zbavili účtárnu přepisování faktur a ušetřili miliony korun ročně. Například faktura, která přijde přes EDI, se automaticky propíše do podnikového systému a účetní ji na jedno kliknutí schválí, aniž by přepisovala jediný údaj. 

Přestože se stále najdou partnerské lékárny, které Pilulce posílají ručně vypsané faktury, nyní komunikují přes EDI s více jak 90 % obchodních partnerů. To je na konzervativní obor, jako je farmacie, překvapení –⁠ a jeden z důvodů, proč se o Pilulce v médiích mluví jako o lídrovi digitalizace v oboru.

Přístup Pilulky k digitalizaci shrnuje COO Michal Hanáček: „K digitalizaci se stavíme agilně, takže se neustále vracíme k již digitalizovaným procesům a snažíme se digitalizaci a automatizaci posouvat ještě dál.“

Pilulka.cz je příkladem toho, že začít s digitalizací neznamená náhle přenastavit všechny procesy ve firmě. Začněte u jednoho či pár procesů, a pokud se vám to osvědčí, můžete postupně přidávat další. Podívejte se na další příběhy českých firem o digitalizaci nebo na tipy, jak s digitalizací začít, v naší kampani Praskněte digitální brblinu.

Zajímají vás novinky v digitalizaci procesů?

Jak digitalizovat a automatizovat faktury, sklady a vůbec celý business? Zadejte svou adresu níže a jednou za čas vám pošleme e-mail plný tipů a novinek.