Na pár slov o EDI s Wiky: elektronické doklady šetří práci v obchodu i účetním

Wiky patří mezi největší sítě prodejen s hračkami a papírenskými potřebami v Česku. Kromě e-shopu a velkoobchodu šíří radost ve více než 65 maloobchodních prodejnách od Havířova po Chomutov. Se svými dodavateli si vymění přes tisícovku obchodních dokladů měsíčně, což jim výrazně usnadňuje EDI komunikace. O své zkušenosti s EDI se s námi podělil jejich vedoucí ICT, Petr Fojtů.

Jak dlouho využíváte EDI a co vás přimělo k jeho zavedení?

Pro velkoobchod používáme EDI už přes 10 let a u maloobchodů druhým rokem. Zavedli jsme ho hlavně kvůli tomu, abychom standardizovali výměnu dokladů. Pokud bychom si s velkými partnery vyměňovali doklady různými kanály a v různých formátech, bylo by to časově i nákladově neúnosné. Také jsme věděli, že čím víc tok dokladů automatizujeme, tím víc obchodních příležitostí se nám objeví.

Jaké největší výhody EDI v komunikaci s obchodními partnery pociťujete?

Na rozdíl od jiných forem elektronické výměny dat se u EDI po nastavení komunikace neobjevují žádné zásadní problémy a chyby. S napojenými partnery si navíc kromě běžných dokladů posíláme i další zprávy jako COMDIS (obchodní námitky) nebo RECADV (potvrzení příjmu zboží). Každý další proces, který tímto způsobem automatizujeme, šetří našim zaměstnancům čas.

S kolika obchodními partnery komunikujete přes EDI?

Ve velkoobchodu i maloobchodu máme zapojených kolem 20 % obchodních partnerů. Stále jsme ve fázi implementace a tlačíme na partnery, ať spolu s námi své procesy standardizují. Procento zapojených partnerů ale není až tak relevantní, mnohem důležitější je, kolik procent obratu nám tvoří. Největší zákazníky s nejvyššími obraty máme do EDI zapojené všechny.

Kolik dokladů si přes EDI s maloobchodními dodavateli vyměníte?

Za měsíc si s obchodními partnery vyměníme přes tisíc EDI zpráv. Při takovém počtu dokladů je pro nás EDI úsporou práce zejména u obchodních zástupců a účetních. Díky bezproblémovému chodu se snižuje i náročnost na IT zaměstnance.

Jakou zkušenost máte s GRiTem jakožto poskytovatelem EDI?

Implementace EDI proběhla hladce, zaměstnanci GriTu nám poskytli potřebné informace a jejich podpora funguje také bez problému.

Zvažujete zavedení EDI i ve vaší firmě? Ozvěte se nám. Společně probereme vaši situaci a doporučíme vám vhodné řešení, ať už jste na straně odběratele, nebo dodavatele.

Více o hračkářství Wiky

Firma Wiky vznikla roku 1991 v Kyjově jako prodejce hraček, her a zábavy. Dnes patří mezi největší hračkářství a papírnictví na českém trhu. Provozují vlastní velkoobchod, e-shop wikyhracky.cz a stále rostoucí síť maloobchodních prodejen. V současnosti jich mají přes 65.

Zajímají vás novinky v digitalizaci procesů?

Jak digitalizovat a automatizovat faktury, sklady a vůbec celý business? Zadejte svou adresu níže a jednou za čas vám pošleme e-mail plný tipů a novinek.