Kvalitní WMS jako nepostradatelný parťák pro logistické providery a dopravce

Řízení skladu
20.6.2019

S rostoucím počtem společností na trhu se z poskytovatelů logistických služeb stali významní a nepostradatelní obchodní partneři. Jedním ze stěžejních pilířů pro zvýšení konkurenceschopnosti je správné fungování dopravní sítě i logistických center. Jak tomu může pomoct systém pro řízení skladů?

Velký počet zákazníků vyžaduje 100% přehled o zboží

Vzhledem k velkému počtu zákazníků a objemnému množství zboží je u poskytovatelů logistických služeb vždy výzvou mít přehlednou a přesnou evidenci zboží. A to nejen na skladě, ale také na cestě k zákazníkovi a naopak. Skladový systém musí proto umožňovat dohledatelnost zboží až do úrovně přihrádky a vést detailní záznamy o délce skladování zboží a jeho pohybech. Nutný je samozřejmě přehledný reporting ze sesbíraných dat dle konkrétních zákazníků.

Automatizace administrativy a lepší service level

Spolehlivý skladový systém by měl podporovat poskytování dat k možnému automatickému zpracování podkladů k fakturaci. Výhodou může být i možnost případného napojení na EDI komunikaci. Díky tomuto napojení může zákazník poskytovatele logistických služeb sledovat informace o pohybu zboží. V některých případech mají zákazníci přímo přístup do skladového systému, kde mohou sledovat aktuální stav skladu či můžou zadávat konkrétní požadavky. Zákazník má samozřejmě přístup jen ke svému zboží, takže nemůže dojít k úniku a zneužití informací týkající se zboží ostatních zákazníků.

Konfigurovatelnost dle procesů zákazníků

Různorodost zákazníků dodavatelů logistických služeb je velká. Liší se od sebe oblastmi podnikání, kdy každá z nich vyžaduje specifické přístupy k přepravním a skladovacím činnostem. Zkrátka je rozdíl mezi skladováním potravin a stavebními materiály. Skladový systém musí proto disponovat potřebnou konfigurovatelností do té míry, aby bylo možné pro jednotlivé zákazníky (či skupiny zákazníků) nastavit skladové procesy tak, aby vyhovovali jejich oblasti podnikání. Může jít např. o nastavení různých parametrů sledování zboží, jako jsou exspirace či šarže, nebo nastavit odlišné procesy expedice pro konkrétní objednávky.  

Práci s parametry sledování a generování úkolů skladníkům, které se týkají zboží, jež nesou nějaký takový parametr, si můžete vyzkoušet v tomto online interaktivním demu skladového systému LOKiA WMS.

Pečlivý výběr parťáka do skladu

Výše vypsané požadavky jsou jen částí toho, čím by plnohodnotný skladový systém pro společnosti poskytující logistické služby měl disponovat. Při jeho výběru je vždy nutné dbát všech svých představ o fungování řízeného skladu a rozpětí služeb, které nabízím, a zdali je dokáže daný skladový systém v plné šíři pokrýt. Jednoduché uživatelské rozhraní či přístup z webové aplikace odkudkoliv, kde je připojení k internetu, jsou už jen příjemnou třešničkou na dortu.

Zajímají vás novinky v digitalizaci procesů?

Jak digitalizovat a automatizovat faktury, sklady a vůbec celý business? Zadejte svou adresu níže a jednou za čas vám pošleme e-mail plný tipů a novinek.