Ani jeden krok navíc. Se skladovým systémem zefektivníte pohyb skladníků

Řízení skladu
10.10.2021

I když máte relativně malý sklad a velmi zkušené skladníky, není v lidských silách, aby při vychystávání objednávek pracovali 100% efektivně a bez chyb. Při postupném vyskladňování položek z objednávky se občas musí vracet, občas dané zboží nemohou najít nebo se k němu zrovna nedostanou, protože je uložené příliš vysoko v regálu. Tyto problémy přitom řeší systémy pro řízení skladů (WMS), které pomocí čtečky čárových kódů navigují skladníky nejefektivnější možnou cestou. Navíc umožňují vychystávání více objednávek současně.

Sklad bez WMS

Aby byl skladník 100% efektivní, musel by si před vychystáním každé objednávky zakreslit pozice všech položek z objednávky a naplánovat svou trasu tak, aby je vyskladnil v co nejkratším čase. I když ale budeme předpokládat, že zná z hlavy přesné pozice všech položek (což je samo o sobě téměř nereálné), je pro něj taková úloha neřešitelná, případně by mu zabrala spoustu času.

V praxi proto dochází k tomu, čemu se lidově říká houbaření. Skladník obchází sklad a vychystává jednu položku po druhé tak, jak jdou za sebou v objednávce. Tímto způsobem nachodí zbytečné stovky metrů navíc, pohybuje se po skladu sem a tam a někdy zboží ani nemůže vychystat, protože je například uložené příliš vysoko nebo je příliš těžké.

Sklad řízený pomocí WMS

Jestliže do svého skladu zavedete skladový systém WMS, situace se změní. Díky označeným skladovým pozicím systém už při příjmu zboží ví, jaký je stav skladu a kam je možné zboží zaskladnit. Skladníka pak na tyto pozice zavede. Ve čtečce je díky tomu uložená přesná mapa skladu se všemi položkami a jejich pozicemi.

Při vychystávání objednávky pak WMS ihned vygeneruje nejefektivnější trasu pro vyskladnění všech položek. Skladník jen respektuje pokyny čtečky, nemusí si nic pamatovat a nechává se provádět skladem. Objednávku vychystá v nejkratším možném čase, nachodí při tom nejnižší možný počet kroků a takřka nehrozí riziko záměny zboží. WMS umožňuje vychystávat i více objednávek současně, což efektivitu ještě násobí.

Z pohledu WMS navíc není skladová pozice jen generický slot s číslem – do systému lze zadat například výšku nebo nosnost regálu či vzdálenost regálu od výdeje. WMS pak při naskladnění například těžké položky navrhuje umístit dolů, nejprodávanější položky blízko výdeje a podobně. Když některou položku z objednávky nelze vyskladnit, protože je moc vysoko nebo těžká, WMS pro ni zavčas pošle skladníka s vysokozdvižným vozíkem.

WMS také můžete nastavit, aby při vychystávání objednávky upřednostňovalo zboží s blížící se expirací nebo s určitou šarží, případně aby respektovalo vyskladňovací strategii (například FIFO). Tím odebíráte další nepříjemnou zodpovědnost z beder skladníků a přenášíte ji na informační systém, který je rychlejší a přesnější. To se ve výsledku projeví i na nižším počtu reklamací nebo spokojenosti koncových zákazníků.

Sklad se díky WMS stává dobře promazaným strojem, kde každý skladník přesně ví, co má v danou chvíli dělat. Navíc ani nemusí znát prostory skladu, jen sleduje pokyny na čtečce, což usnadňuje nábor a zaučení nových lidí.

Efektivitu lze časem ještě zvýšit

Systém pro řízené skladování skokově zvýší efektivitu skladu ihned po svém nasazení, nicméně časem se ještě zlepšuje. Z dat například vyčtete, které zboží je nejprodávanější nebo které se nejčastěji prodává společně. Můžete pak skladové pozice přeorganizovat, aby zboží, které zákazníci kupují společně, leželo blízko u sebe.

Většina WMS jsou navíc otevřené systémy a propojíte je s dalšími informačními systémy či aplikacemi. Téměř samozřejmostí je propojení s ERP nebo účetním programem, naše řešení LOKiA WMS můžete napojit také na Inventoro. Systém, který z dat WMS predikuje budoucí objednávky, vypočítá optimální skladovou zásobu a rovnou navrhuje objednávky zboží, čímž dokáže výrazně zeštíhlit sklad, aniž by hrozilo, že budete mít nedostatek zboží.

Snad jen s výjimkou velmi malých skladů s jednotkami nebo nízkými desítkami položek lze WMS doporučit do každého skladu. Zvýší efektivitu práce, ušetří čas, pomůže se zaučením nových skladníků a zlepší služby vůči koncovým zákazníkům, protože snižuje riziko reklamací nebo záměn zboží. V cloudové variantě navíc nevyžaduje velkou vstupní investici a jeho návratnost se pohybuje v nízkých měsících.

Jestliže se chcete o WMS blíže pobavit, dejte nám vědět pomocí formuláře níže.

Zajímají vás novinky v digitalizaci procesů?

Jak digitalizovat a automatizovat faktury, sklady a vůbec celý business? Zadejte svou adresu níže a jednou za čas vám pošleme e-mail plný tipů a novinek.