Alza zařadila v komunikaci s dodavateli vyšší rychlostní stupeň

22.11.2018

Elektronická výměna dokladů (EDI) je nevyhnutelným trendem. Aktuálně největší český e-shop s obratem téměř 21 miliard korun už zapojil do automatizovaného přenosu objednávek, dodacích listů a faktur všechny klíčové dodavatele a v dalších letech postupně téměř všechny zbývající.

Více než 80 % všech faktur si nyní Alza s dodavateli vyměňuje ve strukturované podobě, což při množství jejích dodavatelů nemá v tuzemském e-commerce obdoby. Jedním z přínosů procesního zavedení EDI je bezesporu eliminování chyb na dokladech. „Díky tomu, že dodavatelé chyby začínali často řešit až ve chvíli, kdy nepřišly peníze na účet, docházelo k jejich odhalení se zpožděním, což komplikovalo jejich vyřešení,“ popisuje jeden z důvodů zbytečných víceprací Monika Ježková, senior účetní a EDI specialista ve společnosti Alza.

Nový projekt Alza v číslech

Nyní se Alza rozhodla v automatizaci výměny dokladů postoupit o úroveň výše a je připravena posílat dodavatelům zprávu RETANN (oznámení o vrácení zboží), která může být pro dodavatele volitelným podkladem pro zasílání dobropisů k vratkám či nedodanému zboží. V dalším kroku se chystá zavést také zprávu RECADV (potvrzení o příjmu), která funguje jako elektronické avízo příjmu na sklad. Díky této „elektronické příjemce“ bude možné eliminovat logistické dobropisy, protože dodavatel vystaví fakturu až na základě příjmu potvrzeného Alzou.

Podrobněji o projektu  čtěte zde >>>

Zajímají vás novinky v digitalizaci procesů?

Jak digitalizovat a automatizovat faktury, sklady a vůbec celý business? Zadejte svou adresu níže a jednou za čas vám pošleme e-mail plný tipů a novinek.