Mondelēz našel nejen EDI poskytovatele, ale hlavně partnera

96 % objednávek zpracovává EDI

O desítky hodin rutinní práce měsíčně méně

Původní stav a problém

Česká divize jednoho z největších výrobců cukrovinek začala využívat elektronickou výměnu dokladů v roce 2002, čímž se stala jedním z průkopníků EDI komunikace v rámci celé skupiny Mondelēz a předběhla trhy západní Evropy. Specifika obchodních partnerů byla jedním z důvodů, kvůli kterým bylo pro Mondelēz obtížné zavést vzájemnou výměnu dokladů. A tak se rozhodli, že zapojování nových partnerů nechají na třetí straně, která jim pomůže tato specifika vyřešit.

Kromě zapojení partnerů bylo však potřeba dohlížet také na samotný proces výměny dokladů. Řešení požadavků všech obchodních partnerů vyžadovalo několik pracovních úvazků, což bylo pro Mondelēz náročné jak časově, tak i finančně. Veškeré navazující procesy se navíc prodlužovaly.

Návrh řešení

Česká jednička na trhu s čokoládovými produkty a sušenkami si s partnery vyměňuje obchodní doklady přes ORiON EDI už od roku 2009. V tomto roce vypsal Mondelēz z důvodu nespokojenosti s tehdejším EDI poskytovatelem výběrové řízení, ve kterém uspěl právě GRiT. Mondelēz si za několik let společné práce s GRiTem pochvaluje především zapojování nových partnerů, a to i těch, u kterých nejde použít standardní EDI. GRiT přichází s hybridními řešeními a je Mondelēzu partnerem. Jen za posledních 5 let implementovali společně zhruba 40 českých i slovenských zákazníků.

Výrazně se eliminoval také počet chyb při zpracování dokladů, a Mondelēz tak šetří čas i peníze. Tisíce zpráv, které měsíčně proudí do a z Mondelēzu, jsou navíc využívány také k interním analýzám. Na základě těch v Mondelēzu určují, které další procesy by se ve firmě daly automatizovat. Vize Mondelēzu totiž i nadále směřuje k dalšímu zjednodušování procesů, aby vše od příjmu objednávky až po finální fakturaci proběhlo bez zásahu lidské ruky.

Výsledné změny

Hybridní formy EDI pro náročnější partnery a výrazné omezení rutinní práce.

Vystavená faktura se v ORiONu zobrazí do 10 vteřin bez zásahu člověka.

Když se ve faktuře objeví chyba, ORiON Mondelēz upozorní na odmítnutí faktury ze strany zákazníka. Jednoduše ji opraví a pošlou znovu.

PDF
Podrobně jsme naši spolupráci popsali v PDF, které si můžete ihned stáhnout
Stáhnout v pdf

Před GRiTem jsme spolupracovali s jiným poskytovatelem EDI. Přístup GRiTu je od začátku flexibilnější, otevřenější a velmi oceňujeme rychlé reakce na naše podněty. Kolegové z jiných zemí, kteří mají EDI od mezinárodních poskytovatelů, se potýkají s problémy, které my vůbec řešit nemusíme.

Zoran Žlof
Mondelēz International
To dává smysl, že?

Sjednejte si s námi bezplatnou konzultaci

Chci konzultaci

Zajímají vás novinky v digitalizaci procesů?

Jak digitalizovat a automatizovat faktury, sklady a vůbec celý business? Zadejte svou adresu níže a jednou za čas vám pošleme e-mail plný tipů a novinek.