WebEDI: jednoduché a levné řešení, které zpřístupňuje EDI i vašim nejmenším dodavatelům

EDI
7.9.2023

Menší dodavatelé, kteří dodávají zboží například do supermarketů nebo e-shopů, obvykle nemají pokročilý podnikový systém připravený na plnou EDI integraci. Když po nich pak jako odběratel vyžadujete zapojení do EDI komunikace, zřejmě narážíte na oprávněný odpor. Právě pro takové případy je ideální tzv. webEDI – jednoduchá webová aplikace, kterou lze rychle zprovoznit, je cenově dostupná a téměř nevyžaduje investice.

Setkáváme se s tím denně. Lokální farmář, který dodává čerstvá rajčata do Rohlíku. Drobný výrobce ekologické kosmetiky dodávající do lékáren Pilulka. Čím víc jako prodejce dbáte na udržitelnost a lokálnost nabízených produktů, tím častěji spolupracujete s drobnými dodavateli, pro které je plná integrace EDI zbytečně robustní a nákladná.

Argumenty těchto dodavatelů jsou obvykle podobné. Mají obavy, že jim EDI přidělá práci navíc, že pro ně bude zbytečně drahé a složité, nebo se jim nevyplatí, protože jste jediný obchodní partner, který po nich EDI požaduje.

V těchto případech je ideální, když váš EDI provider netlačí dodavatele do plné EDI integrace, ale nabídne jim lehčí webovou variantu – webEDI. Jeho největší výhody jsou:

  • jednoduché a rychlé zprovoznění,
  • velmi nízké vstupní i provozní náklady,
  • přehledné webové rozhraní, kdy dodavatel nemusí kupovat ani instalovat žádný software, stačí jen připojení k internetu,
  • podpora více jazykových mutací i pro zahraniční dodavatele,
  • přehled nad všemi doklady mezi obchodními partnery,
  • automatizace příjmu i zasílání dokladů,
  • eliminace chyb při ruční práci s doklady,
  • možnost exportu dat
  • a digitální archivace dokladů v souladu se zákony.

WebEDI zároveň menším dodavatelům slouží jako ideální platforma k tomu, aby si prostředí EDI a všechny jeho výhody v praxi vyzkoušeli. Pokud jim v budoucnu naroste počet dokladů, případně po nich bude EDI vyžadovat více odběratelů, mohou časem přejít na plnou EDI integraci a například na náš ORiON EDI. V té době budou na tento přechod mnohem lépe připraveni a finančně se jim vyplatí.

„U webEDI nebyly pořizovací náklady nijak přehnané, mohli jsme prakticky okamžitě splnit požadavek našeho významného zákazníka a zároveň zrychlit a zpřesnit práci s doklady,“ popisuje svou zkušenost ředitel společnosti Fitness Store Martin Zavadil.

Se zapojováním dodavatelů rádi pomůžeme

Po více než 30 letech na trhu víme, že implementace EDI je pro každého odběratele teprve začátek procesu. Až počet zapojených dodavatelů, respektive procento dokladů, které prostřednictvím EDI proudí, ovlivňuje, zda se elektronická výměna dokladů skutečně vyplatí.

Právě proto klientům se zapojováním dodavatelů pomáháme. Ještě před nasazením našeho řešení ORiON EDI zanalyzujeme vaše dodavatele – zjistíme například, kteří z nich už EDI mají, určíme prioritní dodavatele, které chceme zapojit přednostně, a připravíme komunikační kampaň.

Následně jednotlivé dodavatele oslovujeme, vysvětlujeme jim přínosy EDI a postupně je zapojujeme. Při tomto oslovování bereme mimo jiné v potaz právě velikost dodavatele. Těm, kterým se EDI integrace s podnikovým systémem nevyplatí, nabízíme dostupnější webEDI.

Po této úvodní fázi s vámi nadále spolupracujeme a zapojujeme do EDI i nově příchozí dodavatele. Přesně takto jsme postupovali například při spolupráci s on-line lékárnou Pilulka, kde se nám postupně podařilo zapojit 90 % všech dodavatelů a dodnes stále zapojujeme nově příchozí.

Ať už jako odběratel chcete zavést EDI nebo jen potřebujete pomoci se zapojováním dodavatelů, dejte vědět. Nebo pokud jste naopak v roli dodavatele, od kterého EDI vyžaduje odběratel, ozvěte se také. Probereme vaši situaci a najdeme možnosti, jak vám efektivně pomoci. Stačí, když vyplníte krátký kontaktní formulář.

Zajímají vás novinky v digitalizaci procesů?

Jak digitalizovat a automatizovat faktury, sklady a vůbec celý business? Zadejte svou adresu níže a jednou za čas vám pošleme e-mail plný tipů a novinek.