Šestinásobná návratnost EDI projektu během prvního roku

Úspora za dva roky: přes půl milionu

Úspora přes 350 dnů práce s doklady

Původní stav a problém

Z hlediska technologií a procesů patří BOHEMIA SEKT mezi evropskou špičku. Automatizaci přenosu dokladů nastartoval již v roce 1991 mimo jiné právě vývoz na světové trhy, který byl pro někdejší státní podnik Vinařské závody impulzem pro vstup do mezinárodního systému standardní automatické identifikace EAN. Tzv. GS1 Company Prefix výrobky společnosti Bohemia Sekt označuje dodnes. Najdeme ho na celkem třech stovkách produktů.

Automatizace procesů a ekonomická nutnost úspor dovedla společnost BOHEMIA SEKT také k rozhodnutí využívat ve svých dodavatelsko-odběratelských vztazích elektronickou výměnu obchodních dokladů - EDI (zpočátku faktur – INVOIC a objednávek – ORDERS).

Návrh řešení

Kvůli komplexnosti problematiky EDI (Electronic Data Interchange) se společnost BOHEMIA SEKT rozhodla využít pro správu své strukturované elektronické komunikace specializovaného EDI providera. Dalším důvodem pro profesionální outsourcing EDI byla komplikovaná struktura informačního systému SAP, který běží na serverech mateřské společnosti Henkell & Co. v Německu a společnost Bohemia Sekt ho používá formou služby. Bylo potřeba zajistit implementaci EDI tak, aby nedošlo k žádné ztrátě dat a nebyl omezen standardní provoz (oběh dokumentů) v podniku.

Dodavateli, který byl původně pro zavedení EDI vybrán, se sice povedlo nastartovat proces elektronické komunikace, ale již nedokázal zabezpečit plynulost běžného provozu. Veškeré úpravy, aktualizace a vylepšení bylo nutné řešit přes německou mateřskou společnost, což spolu s nutností správy a monitoringu komunikačního softwaru přinášelo spoustu starostí a dodatečné práce. BOHEMIA SEKT se tedy rozhodla v roce 2008 vyměnit poskytovatele EDI.

Perfektním řešením se ukázala být služba ORiON EDI od společnosti GRiT (dříve CCV Informační systémy), která nevyžaduje žádný specializovaný hardware ani software a jediné, co uživatel používá, je kterýkoli z běžně dostupných internetových prohlížečů.

Výsledné změny

Díky spolupráci s centrálou v Německu a společností GRiT proběhlo napojení bez nutnosti jakýchkoliv zásahů do systému a sebemenších komplikací. K plnému nasazení řešení ORiON EDI došlo za 14 dnů od podpisu smlouvy. Díky intuitivnímu webovému rozhraní byla služba také okamžitě přijata přímými uživateli v podniku (účtárna).

Návratnost projektu během prvního roku byla 5,43 (v druhém roce již 14,14).

PDF
Podrobně jsme naši spolupráci popsali v PDF, které si můžete ihned stáhnout
Stáhnout v pdf

ORiON EDI je profesionální služba, se kterou nemáme žádné starosti. Řešení je velmi přívětivé pro koncové uživatele, kteří mohou jednoduše přistupovat k EDI zprávám také přes webové rozhraní a to odkudkoliv. EDI komunikace v souvislosti s jakoukoli značkou vína, které patří mezi výrobky skupiny Bohemia Sekt, se přes ORiON EDI načte do jednoho společného systému SAP, který používáme v rámci celé skupiny, což je pro nás neocenitelné.

Jan Regnar, IT manažer
Bohemia Sekt
To dává smysl, že?

Sjednejte si s námi bezplatnou konzultaci

Chci konzultaci

Zajímají vás novinky v digitalizaci procesů?

Jak digitalizovat a automatizovat faktury, sklady a vůbec celý business? Zadejte svou adresu níže a jednou za čas vám pošleme e-mail plný tipů a novinek.