E-shop Aktin zvýšil výkonnost logistických procesů

Vyšší objem logistiky a méně lidí

Růst podnikání a návrh vlastního WMS

Původní stav a problém

Společnost Aktin úspěšně provozuje od roku 2011 stejnojmenný internetový obchod, který každoročně přivádí nové zákazníky. Díky jejich zvyšujícímu se počtu, ale i zvyšujícímu se počtu objednávek, bylo zapotřebí zefektivnit práci ve skladu. Proto byla ve skladu zavedena adresace, tedy zakreslení a označení každé skladové pozice, a skladníci používali k manipulaci se zbožím radiofrekvenční čtečky.

Ani tyto kroky však nevedly k úplnému odstranění skladových problémů, které i nadále vznikaly, a to převážně díky pokynům, které byly skladníkům zadávány papírově. Docházelo dále ke zdržování skladníků, jejich zdlouhavé školení a zapracovávání sezónních pracovníků a vázlo také řízení priorit, které bylo zcela závislé na vedoucím skladu. Tak bylo vedením společnosti rozhodnuto o investování do výkonnější, rychlejší a přesnější logistiky zavedením řízeného skladu (WMS – Warehouse Management System).

Jak vše probíhalo

Nasazení systému LOKiA WMS mělo okamžitý dopad na snížení pracnosti ve skladu, současně byla zvýšena přesnost a přehlednost všech skladových procesů. Zvýšila se tak produktivita práce. O čtvrtinu menší tým zaměstnanců je schopný obsáhnout větší objem práce. Během prvních 3 měsíců od nasazení systému bylo vyskladněno Aktinem s pomocí LOKiA WMS přes 100 tisíc příkazů, vyexpedováno 35 tisíc zásilek zákazníkům a tento objem se nadále zvyšoval i v dalším období. Největším přínosem byl absolutní přehled o veškerém zboží, zakreslený v grafické mapě, která nedovoluje skladníkům špatně vychystávat objednávky.

Došlo k následujícím změnám

Z papírově řízeného a nedostatečně efektivního skladu došlo po implementaci LOKiA WMS ke změně na moderní a hospodářsky výkonný sklad, který denně zpracovával objednávky stovek zákazníků.

Nasazení WMS pomohlo Aktinu k rychlejšímu růstu. To umožnilo Aktinu investovat do vlastního WMS řešení, jelikož si chtějí služby řídit tzv. in-house.

Spolupráce byla oboustranně obohacující. LOKiA pomohla Aktinu se snížením nákladů a většími zisky a díky Aktinu má LOKiA mnoho nových funkcí, které využívají další spokojení klienti.

Stáhnout celou případovou studii

Mimořádnou prověrkou pro nás byl konec roku, kdy je objem zásilek násobně vyšší, ale s podporou systému jsme neměli problémy pružně vykrývat požadavky prodejen ani přímých zákazníků.

Miroslav Králík, vedoucí manažer logistiky a prodeje
Aktin
To dává smysl, že?

Sjednejte si s námi bezplatnou konzultaci

Chci konzultaci

Zajímají vás novinky v digitalizaci procesů?

Jak digitalizovat a automatizovat faktury, sklady a vůbec celý business? Zadejte svou adresu níže a jednou za čas vám pošleme e-mail plný tipů a novinek.