Reverzní logistika: jak si nejlépe poradit s materiálem a zbožím, které zákazníci vrací

Reverzní neboli zpětná logistika označuje tok všeho, co se vám od zákazníků vrací zpět do skladu. Může jít o vrácené či reklamované zboží, obaly či použité produkty. S rostoucím e-commerce trhem se reverzní logistika stává důležitější než kdy dřív – e-shopy řeší přibývající vratky, recyklaci i automatizaci celého procesu. Přečtěte si, jak reverzní logistiku firmy využívají a jak ji zvládnout.

K čemu slouží reverzní logistika

Cílem reverzní logistiky je znovuvyužití produktů a materiálů, které již zákazník jednou použil nebo si je alespoň objednal. Reverzní logistiku ideálně nastavte tak, aby se vám ekonomicky vyplatila a ideálně prospěla životnímu prostředí.

Správně nastavená reverzní logistika firmám nejčastěji přináší následující výhody:

 • snížení nákladů,
 • zlepšení cashflow,
 • vyšší spokojenost zákazníků,
 • zvýšení loajality zákazníků,
 • rychlejší a lepší servis,
 • posílení značky,
 • snížení produkce odpadu a lepší udržitelnost,
 • prodej zboží dřív, než se od zákazníka vrátí na sklad.

Řetězec reverzní logistiky typicky vypadá takto:

Co všechno řeší reverzní logistika (typy vratek)

 1. Vrácené zboží – V případě vratek je úkolem reverzní logistiky, aby zpracování vráceného zboží bylo co nejrychlejší a nejefektivnější, aby mohlo jít znovu do prodeje. Cílem reverzní logistiky je však i minimalizování množství vráceného zboží. To například řeší e-shopy s módou, kde je vratkovost zboží vysoká.
 2. Renovace zboží – Některých firmám mohou zákazníci vrátit zboží, které již pozbylo svůj účel. Firma ho následně zrenovuje a znovu prodá, případně odebere použitelné součástky a zbytek recykluje. Tímto se proslavila například IKEA, která zákazníky vybízí, aby použitý nábytek vraceli a dali mu tak nový život. Nebo například Apple, který při vrácení starého produktu nabízí slevu na nový.
 3. Obalový materiál – Znovuvyužití či ekologická recyklace přebytečných obalů se firmám vyplatí. Klasickým příkladem je Rohlík.cz, který nabízí ekologické tašky na více použití nebo zpracovává vratné lahve a obaly.
 4. Neprodané/nevyužité zboží – Může jít o vracení neprodaného zboží výrobcům například kvůli slabým prodejům, zastaralosti zboží nebo objevení chyb během příjmu zboží. Jiným příkladem jsou stavební firmy, které nevyužitý materiál z jedné stavby přesunou na jinou, kde ho zužitkují.
 5. Nedoručené zboží – Tento typ reverzní logistiky musí řešit každý e-shop. Například, když si zákazník od dopravce nakonec zboží nevyzvedne.
 6. Výměny zboží – Situace, kdy zákazníci chtějí vyměnit zakoupené zboží za jiné.
 7. Výpůjčky a pronájmy – Pokud firma zboží také půjčuje, musí skrz reverzní logistiku řešit i proces vrácení.
 8. Opravy a údržby – V některých smluvních podmínkách mají zákazníci nárok na pravidelnou údržbu či opravu zboží v případě jeho poškození.

Jak vypadá správně nastavená reverzní logistika

Aby proces reverzní logistiky probíhal hladce, potřebujete zefektivnit zejména následující dva kroky:

1) Proces vrácení zboží/materiálu

Proces reverzní logistiky začíná ve chvíli, kdy se zákazník rozhodne produkt či jeho část vrátit. První krok proto musí zahrnovat autorizaci (přijetí požadavku zboží vrátit) a zhodnocení stavu produktu. Stejně tak naplánování expedice vráceného zboží (s dopravci či vlastním svozem dle typu zásilek), vrácení peněz nebo nahrazení poškozených částí. Když chce zákazník zboží vyměnit, můžete to vyřídit už při vrácení, což je výhodné pro vás i zákazníka.

2) Zpracování vráceného zboží/materiálu

Jakmile vám zákazník kus fyzicky předá a odešlete ho ke zpracování, musíte rozhodnout, co s ním dál dělat –⁠ například zda ho opravit, recyklovat nebo rovnou vrátit do prodeje. V ideálním případě to víte ještě předtím, než k vám kus dorazí.

Proces reverzní logistiky vám pomohou optimalizovat tyto metody:

1. Využijte data

Sbírejte data o vráceném zboží jako například typ zboží, důvody vrácení nebo dobu, po kterou zákazník produkt využíval. Poté můžete odpovídajícím způsobem upravit obchodní proces, design produktu nebo logistické procesy.

2. Nastavte si procesy s dodavateli

Reverzní logistika nestojí jen na vás, ale i na vašich dodavatelích a obchodních partnerech. Pokud například musíte zboží posílat na opravu výrobci, hledejte společně způsob, jak tento proces urychlit.

3. Řešte vrácené produkty na co nejméně místech

Jinými slovy centralizujte. Velké firmy vrácené zboží nejčastěji procesují ve specializovaných centrech, aby byly co nejefektivnější. Menší firmy si pro tyto účely vymezují zvláštní prostor ve skladu. Důležité je, aby procesování vráceného zboží nezasahovalo do běžného provozu.

4. Pravidelně vyhodnocujte

Reverzní logistiku nikdy nenastavíte na první dobrou. Sledujte ji a hledejte nové způsoby, jak snížit náklady. Pokuste se srovnávat s konkurencí a být lepší (například v procentech vratek, oprav či reklamací). V ideálním případě například řidiči dovezou zboží k odběrateli a zpátky přivezou vrácené palety a obaly. Ušetříte si tak čas i peníze.

5. Automatizujte

Automatizace je základním kamenem snižování nákladů v reverzní logistice, a to zejména systém pro řízený sklad (WMS)

WMS v reverzní logistice

Na skladě, který řídí WMS, probíhá vyřizování vratek tímto způsobem:

 • skladník pomocí čtečky načte kód na vrácené zásilce,
 • WMS se skladníka přes čtečku zeptá, zda se vrátily všechny položky z původní zásilky,
 • skladník zboží zaskladní na vratkovou pozici a do e-shopu se automaticky odešle informace, že je zboží znovu na skladě. Vratkový regál je ideálně umístěný vedle příjmu, takže skladník nemusí zboží roznášet po celém skladu. Vrácené zboží má ve vychystávacím procesu maximální prioritu.

Prakticky tedy skladníkovi stačí jedno pípnutí a uložení zboží do předem určeného regálu. Při příští objednávce už systém ví, že je zboží ve vratkové pozici, a skladníka při výdeji pro něj pošle přednostně.

Podobným způsobem funguje s WMS i proces vracení nedoručeného zboží, obalového materiálu či poškozeného zboží. WMS předmět vždy zaeviduje a dá skladníkovi pokyny, kam ho přemístit. Řízený sklad sleduje pohyb každého zboží i obalu, což zlepšuje přehled i zjednodušuje sběr a vyhodnocování dat.

Takto probíhá vyřizování vratek s využitím vratkové pozice v systému LOKiA WMS.

Více o tom, jak WMS pomáhá řešit vratky, se dozvíte v samostatném článku. Pokud se s vratkami trápíte a hledáte řešení, ozvěte se nám. Jelikož je proces vratek specifický a v každé firmě odlišný, nejprve zanalyzujeme vaše procesy a následně najdeme optimální využití LOKiA WMS, které vám práci s vratkami významně usnadní.

Zajímají vás novinky v digitalizaci procesů?

Jak digitalizovat a automatizovat faktury, sklady a vůbec celý business? Zadejte svou adresu níže a jednou za čas vám pošleme e-mail plný tipů a novinek.