Dotace na EDI nebo řízený sklad: pomůžeme vám ušetřit při digitalizování firmy

18.5.2023

Jedním z nejčastějších důvodů, proč se české firmy vyhýbají digitalizaci, je obava z dlouhé návratnosti. S tím by měl firmám pomoci dodavatel systému. Vypočítá, kdy se firmě investice vrátí, a také doporučí vhodný dotační program. České státní instituce totiž pravidelně vypisují dotace, které zafinancují například nástroje na automatickou výměnu dokladů nebo pokročilý skladový systém. Celým procesem vás provedeme a doporučíme vhodné řešení.

Technologie s rychlou návratností jako cesta z krize

Aktuální krize zasáhla firmy všech velikostí a segmentů. V průzkumu jsme se českých a slovenských firem ptali, jak se s nelehkou situací vypořádávají. Nejčastěji je to snižováním provozních nákladů a v tom jim mimo jiné pomáhají digitalizační a automatizační nástroje. 60 % dotázaných firem uvedlo, že v nejbližší době plánuje investovat do technologií s rychlou návratností. Například těch, které automatizují administrativu či skladové procesy.

V praxi se setkáváme s tím, že firmy od pořízení těchto nástrojů odrazují různé obavy. Pramení z toho, že technologie jako WMS (Warehouse Management System) nebo EDI (Electronic Data Interchange) jsou pro české firmy stále ještě relativní neznámou a dodavatelé trh dostatečně needukují.

Nejčastější obavy: bezpečnost a nákladná investice

U menších a středních firem panují ohledně digitalizace 3 nejčastější obavy:

 • Vedení firmy neví, kdo bude digitalizaci koordinovat – oproti velkým firmám si nemohou dovolit interního specialistu, který se postará o digitalizaci jednotlivých oddělení, napojení na informační systém nebo školení kolegů.
 • Bojí se o bezpečnost svých dat, pokud budou uložená on-line v cloudu.
 • Často si také myslí, že investice bude příliš vysoká a s dlouhou návratností.

Od zmíněných obav vám uleví partner pro digitalizaci, kterým je obvykle samotný dodavatel systému:

 • Pomůže vám vybrat řešení, které se finančně vyplatí a bude kompatibilní s vaším ERP systémem.
 • Celým procesem digitalizace vás odborně provede a postará se například o zaškolení zaměstnanců.
 • Zaručí bezpečnost vašich dat.
 • Pomůže vám najít vhodný dotační program, díky kterému se vám část investice vrátí.

Dotace = příležitost pro malé a střední firmy

České dotační programy Ministerstva průmyslu a obchodu podporují zejména malé a střední podniky, jejichž projekty financují až do 75 % celkových nákladů. Aktuálně jsou otevřené například tyto dotační programy:

 • Digitální podnik – virtuální podnik. Tento program může firma využít na pořízení nevýrobních technologií a systémů do kanceláře, výroby nebo skladu. Program dotuje software i hardware a nabízí až 40% míru financování.
 • The Country for the Future je dotační program pro malé a střední firmy a slouží na reorganizaci firemních procesů včetně zavedení souvisejících IT technologií za účelem digitalizace. Dotace projekt pokryje až do 50 %.
 • Inovační vouchery s až 75% mírou podpory slouží malým a středním firmám mimo jiné pro optimalizaci procesů s cílem snížení nákladů firmy či výrazného zvýšení efektivity.
 • Technologie pro MAS (CLLD) cílí na malé a střední firmy z měst a obcí pod 25 tisíc obyvatel. Dotace slouží na nákup nových technologií, které umožňují digitalizaci a automatizaci výroby, a také na pořízení softwaru a služeb. Dotace pokryje nákup z 50 %.

České firmy z řad malých a středních podniků mohou dosáhnout také na evropské dotace v rámci projektu Horizont Evropa. Tento sedmiletý program EU pro výzkum a inovace je rozdělený na tři základní pilíře. Druhý z nich je zaměřený na konkurenceschopnost evropského průmyslu a vztahuje se také na digitalizaci. Program funguje na bázi kontinuálních výzev, ke kterým se můžete přihlásit. Celkový rozpočet programu je 96,5 miliard euro.

Jak se v dotačních programech vyznat

Ze zkušenosti víme, že firmy mají často problémy se v množství dotačních programů zorientovat a najít ty, které jsou pro ně vhodné. Ať už kvůli velkému množství informací nebo náročnosti sledování průběžně vypisovaných programů. Nezávazně se nám ozvěte, v dotačních programech máme přehled a poradíme vám.

U každého programu známe podmínky žádosti o dotaci, časové rámce, míru financování a další důležité aspekty dotace. Naši konzultanti vám jsou v průběhu celého procesu žádosti o dotaci partnery a provedou vás.

Ozvěte se nám a společně najdeme řešení na míru i pro vaši firmu.

Zajímají vás novinky v digitalizaci procesů?

Jak digitalizovat a automatizovat faktury, sklady a vůbec celý business? Zadejte svou adresu níže a jednou za čas vám pošleme e-mail plný tipů a novinek.