Ptali jsme se podnikatelů: i v krizi plánují investovat

21.3.2023

Začátkem roku jsme provedli průzkum mezi 150 společnostmi z Česka a Slovenska. Cílem bylo zjistit, jak na ně dopadá současná ekonomická krize a jak se na ni v letošním roce chystají reagovat.

Krize zasáhla přes 80 % firem

Poslední tři roky na firmy doléhají důsledky pandemie, nedostatku surovin, drahých energií, vysoké inflace nebo nejistoty spojené s válkou na Ukrajině. Celkem 82 % dotázaných uvedlo, že má krize na fungování jejich společnosti alespoň nějaký dopad. Mezi těmi, kteří uváděli, že se jich krize dotýká zásadně, byli nejčastěji drobní až středně velcí podnikatelé z oblasti potravinářství. Produkci potravin nejvíce zasáhly rostoucí ceny energií a výrobci potom náklady museli promítnout do cen.

V průzkumu byly zastoupeny v největší míře velkoobchody, výrobní firmy a maloobchody. Co do obratu se zúčastnilo 46 drobných firem, 52 malých, 26 středních a 26 velkých. 

Přístup, kdy firmy na zvyšující se vstupní náklady reagují zdražováním výrobků a služeb, ale není dlouhodobě udržitelný. To si firmy uvědomují. Dalšímu zdražování se chtějí vyhnout například optimalizací nákladů tak, aby je případný další náraz co nejméně zaskočil. Některé na to jdou šetřením a jiné promyšlenými investicemi.

Boj s krizí přes investice

Z dotázaných firem 93 % uvedlo, že budou investovat alespoň do jedné z následujících oblastí (seřazeno podle četnosti):

  1. nákup technologií,
  2. marketing,
  3. expanze,
  4. obměna zboží / výrobního materiálu,
  5. zaměstnanci
  6. nebo jinam.

Z firem, které budou investovat do technologií, vsadí 78 % na softwarová řešení. A mnohdy nehledají robustní milionové systémy na míru, ale dostupné cloudové služby zaměřené na konkrétní oblast.

Příkladem jsou například skladové systémy (WMS), které pomáhají zefektivnit práci skladníků a řízení skladu. Zavedení takového systému je poměrně rychlé (obvykle v jednotkách týdnů) a návratnost investice v řádech měsíců. Podobnou návratnost mají i řešení pro elektronickou výměnu obchodních dokumentů – jejich zavedení není nákladné, ale přitom dokáží velmi rychle nahradit práci jednoho zaměstnance.

Některé firmy budou obměňovat své hardwarové vybavení, ať už z důvodu větší efektivity práce nebo nižší spotřeby energií. Téměř 40 % firem hodlá investovat také do výrobních strojů, nejčastěji zástupci malých a středních podniků. Firmy obecně naskakují na trend automatizace a digitalizace. V současné době také přemýšlí, jak využívat umělou inteligenci, která si ve společnosti buduje nezastupitelné místo.

Do marketingu chce v následujícím roce investovat asi třetina dotázaných. Nejvýrazněji se tato tendence projevila u drobných a malých podniků. 

Snižování provozních nákladů je jistota

Ať už se krize firem dotkla ve větší či menší míře, optimalizovat náklady se snaží téměř všichni. Malí i velcí hráči šetří:

  • v reakci na zvyšující se výrobní náklady,
  • preventivně, aby byly připraveni na budoucí hrozby,
  • aby měli více prostředků pro investice.

Než dělat razantní škrty a omezovat výrobu nebo propouštět zaměstnance, začínají firmy „uvnitř sebe“ – snižováním provozních nákladů. Mezi ně patří například poplatky za provoz firemních prostor. Některé firmy úplně opouští kanceláře, jiné se stěhují do levnějších lokalit nebo zavádí hybridní model práce. Firmy s velkými skladovými prostorami reorganizují sklady, aby jejich kapacitu využily na maximum.

„Enormní nárůst cen energií v roce 2022 přispěl tomu, že firmy také začaly více hlídat svou spotřebu. Vytápěly na nižší teplotu, měnily spotřebiče za úspornější a když to šlo, hledaly dodavatele, kteří by nabídli výhodnější smlouvu,“ říká ředitel GRiTu Lubomír Veselý.

Na provozních nákladech mohou firmy ušetřit také outsourcingem některých činností (např. účetnictví nebo IT správy), případně automatizací a digitalizací, která nahradí rutinní činnosti zaměstnanců. 

Necelých 27 % firem uvedlo, že bude snižovat zásoby. Náklady za zaměstnance však plánuje omezit pouze 12 % ze všech dotázaných. Kvalifikovaných zaměstnanců na trhu práce je totiž pořád nedostatek a firmy se jich nechtějí vzdávat. Neplánují tedy velké propouštění ani snižování odměn.

Průzkum ukázal, že po všem, co přinesly uplynulé tři roky, jsou podnikatelé opatrnější a snaží se na případnou krizi co nejlépe připravit. Téměř nikdo do toho ale nejde pouhým škrtáním nákladů. Nad dalším směřováním firmy přemýšlejí z dlouhodobé perspektivy a věří, že dobře mířená investice jim ve výsledku pomůže mnohem více.

Zajímají vás novinky v digitalizaci procesů?

Jak digitalizovat a automatizovat faktury, sklady a vůbec celý business? Zadejte svou adresu níže a jednou za čas vám pošleme e-mail plný tipů a novinek.