SSCC kódy urychlí příjem zboží, velkým firmám až o třetinu

Řízení skladu
27.7.2020

Přijede paleta se zbožím, skladník jediným pohybem čtečky naskenuje její SSCC a do skladového/podnikového systému se vám automaticky propíšou všechny položky z palety: včetně jejich množství, expirace nebo šarže. Jako odběratelé takto zrychlíte příjem zboží až o 30 % – a jeho chybovost snížíte na nulu.

Co je to SSCC

SSCC (Serial Shipping Container Code) je 18místné číslo určené k identifikaci logistické jednotky (například palety) při manipulaci a průchodu dodavatelským řetězcem. SSCC je součástí čárového kódu GS1-128 (dříve EAN-128), takže ho jednoduše načtete klasickou čtečkou čárových kódů.

Složení SSCC kódu. Více na stránce společnosti GS1.

Pokud svého dodavatele zboží přimějete k tomu, aby palety označoval SSCC, můžete do svých podnikových systémů rychle naskladňovat paletu za paletou, aniž byste je rozbalovali a snímali čtečkou jednotlivé položky. Jedinou podmínkou je, že máte nasazený pokročilý skladový systém (WMS), jako je například LOKiA WMS.

V kombinaci s EDI ještě silnější

Ještě více z potenciálu SSCC dostanete v případě, že se svými dodavateli komunikujete pomocí EDI zpráv. Dodavatel v reakci na vaši objednávku pošle tzv. avízo o dodání zboží (zprávu DESADV) a s předstihem v ní uvede obsah každé palety. Vy se tak na fyzický příjem zboží předem připravíte, protože přesně víte, jaké zboží a v jakém množství k vám dorazí. Při následném příjmu tak máte připravené pozice ve skladu, načítáte do čtečky jednu paletu za druhou a celý proces ještě zrychlujete.

SSCC usnadňuje práci zejména odběratelům při příjmu zboží. To však neznamená, že s myšlenkou zavedení SSCC do obchodního vztahu nemohou přijít také dodavatelé. S pomocí šikovného WMS nebo systému EDI je příprava štítků s SSCC číslem velmi rychlá, takže vás nezdrží. Navíc díky nim ještě před fyzickým odesláním zboží jednoduše zkontrolujete, že žádná paleta nechybí.

Tímto krokem ale zejména vyjdete svému odběrateli vstříc, zjednodušíte mu práci a zvýšíte šanci, že u vás začne objednávat více. Někteří velcí odběratelé (například Alza.cz) SSCC od svých dodavatelů očekávají.

Pokud společně s SSCC zavede také EDI, dostane se váš obchodní vztah na úplně novou technologickou úroveň.

Zajímají vás novinky v digitalizaci procesů?

Jak digitalizovat a automatizovat faktury, sklady a vůbec celý business? Zadejte svou adresu níže a jednou za čas vám pošleme e-mail plný tipů a novinek.