Konec ručního přepisování a zmatených skladníků: poznejte základní skladové procesy v řízeném skladě

Ve chvíli, kdy vám na skladě leží stovky položek, už si nemůžete všechno pamatovat nebo psát do Excelu. V takové chvíli potřebujete řízený sklad. Abyste věděli, co vás čeká, sepsali jsme pro vás, jak základní skladové procesy fungují v typickém e-shopu napojeném na systém řízeného skladu (WMS) krok za krokem.

Příjem a zaskladnění zboží

1. Nejprve klasicky objednáte zboží od dodavatele. Hotovou objednávku zanesete do informačního systému, odkud si ji převezme WMS. Ten objednávku zpracuje a přichystá sklad na její příjem. Například změní stav zboží na e-shopu na „objednáno od dodavatele”, změní teoretický stav zásob nebo dopředu zablokuje pozice v regálech.

2. Jakmile dodavatel zboží přiveze, skladník zkontroluje dodací list a provede fyzickou kontrolu, zda není zboží poškozené či zda odpovídá jeho množství. Pokud na poškozený či chybný kus narazí, zboží ihned vrátí a tuto informaci zanese do WMS.  

3. Když je zboží vyložené, skladník použije čtečku čárových kódů a všechny balíky postupně načte. Pokud zboží čárovými kódy označené není, skladník si z objednávky ve WMS etikety vytiskne a zboží označí. Skladník může přijmout i zboží bez čárových kódů – jde-li například o šrouby nebo jiné drobné součástky. V takovém případě příjem zboží ručně potvrdí ve WMS.

4. Načtením čárových kódů se zboží automaticky zanese do skladu, do informačního systému i do e-shopu – pokud má firma systémy propojené. Tím se zaměstnanci skladu vyhnou ručnímu přepisování a stav zboží na e-shopu vždy odráží reálný stav na skladě a naopak.  

5. Po načtení všech kusů systém porovná přijaté zboží s objednávkou, takže skladník ihned ví, zda objednávka dorazila kompletní.  

6. Po dokončení příjmu pokračuje skladník tím, že zboží zaskladní na místo určení. Některé firmy využívají funkci WMS, která jim skladovou pozici doporučí. Systém přiděluje skladové pozice na základě předem určené metody, například s ohledem na hmotnost zboží, obrátkovost nebo kapacitu volných míst. V tomto případě čtečka skladníka sama navede nejkratší možnou cestou k přidělené skladové pozici. Jakmile je všechno zboží z objednávky uskladněné, příjem zboží je vyřízený.

Výdej zboží

1. Když si zákazník objedná zboží na e-shopu, jeho objednávka se automaticky propíše do informačního systému a do WMS, kde se sníží zásoby. Objednaný kus se na e-shopu také zablokuje, takže se nestane, že si například poslední ledničku objedná více zákazníků naráz.  

2. Systém vybere konkrétní kus objednaného zboží podle předem určené vyskladňovací strategie – například FIFO (upřednostňuje nejstarší naskladněné kusy), LIFO (upřednostňuje nejnovější naskladněné kusy), podle data spotřeby nebo podle nejblíže umístěných kusů.

3. Řízený sklad vytváří frontu úkolů, které řadí podle priorit. Skladník si vyberete úkol z fronty na svém PDA a zobrazí se mu pokyny.

4. Skladník na displejí uvidí, které zboží má vyskladnit a nejrychlejší trasu k němu. WMS skladníka navede podle srozumitelného adresného systému, takže se ke zboží rychle dostane i nováček, který nemá rozmístění zažité. Skladník se také dozví počet kusů a velikost zboží, aby věděl, zda si na něj má vzít košík, nebo rovnou vozík. Systém může skladníkovi přidělit více objednávek, aby je posbíral naráz a nemusel se vracet tam a zpět.

5. Jakmile skladník zboží vychystá, pustí se do balení nebo ho předá baličům. Ti umístí zboží do krabice nebo jiného kontejneru, doplní ochrannou výplň a pomocí čtečky vytisknou z WMS dopravní štítek, dodací list nebo fakturu (pokud ji firma neposílá elektronicky). Nakonec připraví zásilku na expediční plochu, kde si ji vyzvedne dopravce.

Další skladové procesy

Inventarizace probíhá v řízeném skladu tak, že skladníci čtečkou postupně načtou veškeré zboží a poté systém automaticky zjistí rozdíly stavu ve skladu zadaném a skladu očekávaném. Řízený sklad inventuru výrazně urychlí a zaměstnanci ji zvládnou klidně za běžného chodu – sklad tak nemusíte na několik dní pozastavovat.

Pokud máte více skladů a přesouváte mezi nimi zboží (takzvaný cross-docking), systém zboží vyskladní, aby se na e-shopu zablokovalo, a po přeskladnění ho znovu aktivuje. Toho využívají například firmy, které přijímají zboží na centrálním skladě a poté ho odesílají na výdejní sklady.

WMS usnadňuje také doplňování zboží. Systém pro část zboží doporučí doplňování do spodní části skladu, kam skladníci dosáhnou i bez vysokozdvižného vozíku. Například zboží, které jde na odbyt, nebo malé zboží. Pro zboží ve spodní části regálu si nastavíte minimální množství a systém včas zaúkoluje skladníka s vysokozdvižným vozíkem, že je potřeba ho doplnit.

WMS počítá také s reklamacemi nebo nepřevzatý zásilkami. Pokud zákazník vrátí zboží kvůli vadě, WMS mu přidělí zvláštní skladovou pozici a určí, že daný kus nelze prodat. Poté následuje reklamační proces, po jehož skončení přidělí WMS skladníkovi pokyn, ať vydá náhradní zboží. U nepřevzatých zásilek nebo vratek pomůže WMS tím, že skladník nemusí pípat každou položku v balení, ale pouze načte kód na zásilce a tím zaskladní všechno zboží uvnitř.  

Některé firmy řeší ve skladu takzvané hodnototvorné procesy. Například zboží mixují do dárkových košů, přikládají k němu české návody, nebo ho rozdělují na menší kusy. WMS v tomto případě napoví, že je potřeba tento typ zboží připravit, a uvede, kolik kusů kterého materiálu pro to skladník potřebuje. Jakmile je zboží vyhotovené, WMS pošle informaci do účetního systému, který spočítá náklady. Na závěr skladový systém hotový produkt zaskladní.

WMS ušetří ve skladových procesech hodiny času, které by zaměstnanci strávili ručním přepisováním, hledáním správného zboží či zaskladňováním. Pokud máte o řízený sklad zájem i vy, prohlédněte si naše řešení LOKiA WMS. Rádi pro vás připravíme jeho ukázku zdarma.

Zajímají vás novinky v digitalizaci procesů?

Jak digitalizovat a automatizovat faktury, sklady a vůbec celý business? Zadejte svou adresu níže a jednou za čas vám pošleme e-mail plný tipů a novinek.