ISDOC

ISDOC je formát používaný některými českými informačními systémy pro strukturovanou výměnu dat v případě elektronické fakturace. Technicky jde o formát XML podepsaný elektronický podpisem s pevně definovanou strukturou dat. Typicky má příponu „.isdoc“ nebo „.isdocx“ s přílohami. Nevýhodou je, že neumožňuje automatizovaný import do ekonomických systémů. Výhodou ISDOC je zobrazení faktury s pomocí ISDOC Reader, který je volně ke stažení.

Je tedy jedním z využitelných formátů pro elektronickou výměnu strukturovaných dat (EDI), má však svá omezení. Lze jej využít pouze pro proces elektronické fakturace (přijatou i vydanou fakturu). Nejde tedy o plnohodnotné procesní EDI, které pokrývá celý obchodní a logistický proces (vedle faktury jsou to zejména objednávky, dodací listy, příjemky apod.). Z toho důvodu má jen omezené využití v oborech, kde je plnění na fakturách o dodávce zboží. Naopak doporučován je zejména pro segment služeb, kde je například fakturováno na základě rámcových smluv a není třeba vazby na jiné doklady.

Formát ISDOC (Information System Document) vznikl v roce 2008 jako aktivita ICT Unie, která je profesním sdružením českých dodavatelů ICT. V roce 2014 byla vytvořena verze 6.0, která je umožňuje využití v případě e-fakturace na orgány státní správy při veřejných zakázkách díky rozšíření o specifické položky používané ve veřejném sektoru.

Zajímají vás novinky v digitalizaci procesů?

Jak digitalizovat a automatizovat faktury, sklady a vůbec celý business? Zadejte svou adresu níže a jednou za čas vám pošleme e-mail plný tipů a novinek.