Inventura

Inventura (celková, průběžná) je skladový proces, který je důležitý pro udržení pořádku ve skladu. Průběžná inventura slouží nejčastěji pro zjištění nesouladu u stavu dané skladové položky zboží nebo se provádí na položky od určitého data příjmu, expirace nebo na vybranou část skladu. K takové inventuře potřebujeme podporu skladového systému. Systém může vytvářet také inventurní plány zaměřené na problematické položky nebo položky významné z hlediska obrátkovosti. Celková inventura se provádí pravidelně, obvykle jednou ročně, nebo jako mimořádná. Bezpapírový průběh s využitím čtečky on-line napojené na skladový systém pomáhá ke zrychlení inventury a eliminuje chybovost.

Inventura může probíhat také formou slepé, či neslepé inventury. Při neslepé inventuře skladový systém uživatele informuje o tom, jaké zásoby by se na přihrádce měly aktuálně nacházet. Při slepé inventuře uživatel zadává zboží podle toho, co fyzicky našel, a to zcela nezávisle na aktuálních informacích uložených v skladovém software pro řízení skladu (WMS).

Více o inventurách a jak na ně se dozvíte v našem e-booku.


Zajímají vás novinky v digitalizaci procesů?

Jak digitalizovat a automatizovat faktury, sklady a vůbec celý business? Zadejte svou adresu níže a jednou za čas vám pošleme e-mail plný tipů a novinek.