Powered by Smartsupp

Ředitel TRANS-TECHNIKu Filipec: Nechceme bojovat cenou, ale kvalitou služeb

Jak vypadá řízení skladu ve firmě, která ročně otočí 15 milionů eur, obsluhuje tisíce B2B i B2C zákazníků po celé Evropě – a přesto nechce bojovat cenou? O tom, proč je logistika strategickým tématem vedení firmy a jak jim v tom pomáhá LOKiA WMS, jsme si povídali s Michalem Filipcem, ředitelem společnosti TRANS-TECHNIK.

Pane Filipče, čím se firma TRANS-TECHNIK zabývá a v čem je unikátní?

TRANS-TECHNIK se dnes věnuje dvěma hlavním oblastem – prodeji spojovacího materiálu a komponentů na nástavby. Letos jsme oslavili 30 let existence, takže už máme něco za sebou. 

Začínali jsme v roce 1992 jako lokální firma, ale postupem času jsme se rozrostli i do zahraničí. Máme pobočky na Slovensku, v Polsku a Rumunsku a aktuálně dodáváme prakticky do celé Evropy. Ten růst ale nebyl nikdy samoúčelný – vždycky šel ruku v ruce s tím, jak dobře dokážeme obsloužit zákazníka.

Když zmiňujete zákazníka, jakou roli hraje logistika a sklad v celkové filozofii firmy?

V DNA naší firmy je obchod. I když vyrábíme a skladujeme, pořád si hlídáme to, na čem firma vyrostla – rychlou reakci, flexibilitu a schopnost dodat zákazníkovi všechno na jednom místě.

V dnešní době už ale nestačí si jen pořídit nějaký sklad a vybavit ho kvalitními regály. Pokud nechcete bojovat jen cenou, musíte nabídnout kvalitu služby. A ta se velmi rychle láme právě na logistice – na tom, jestli zákazník dostane správné zboží, včas a bez komplikací.

Co to v praxi znamená pro řízení skladu z pohledu vedení firmy?

Z pohledu managementu je sklad především obchodní nástroj. Sledujeme obrat skladu, protože to je jeden z klíčových ukazatelů výkonnosti firmy. Samozřejmě řešíme i ziskovost, ale bez dobře fungující logistiky by žádná čísla dlouhodobě neseděla.

Dnes pracujeme zhruba s 15 000 skladovými kartami, což už samo o sobě klade vysoké nároky na organizaci. Máme chemické produkty s expiracemi, musíme dodržovat FIFO nebo LIFO. To všechno jsou věci, které zvenčí nejsou vidět, ale zákazník jejich zvládnutí velmi rychle pozná.

Kdy jste si uvědomili, že už to bez chytrého systému do skladu dál nepůjde?

Hlavním impulzem byla chybovost ve skladu. Nešlo o žádné katastrofy, ale o přehmaty, drobné chyby při vychystávání, které nás brzdily v tom, co považujeme za klíčové – v kvalitním servisu pro zákazníka.

V určitém bodě už to nebylo o lidech ani o snaze. Bylo jasné, že bez systému, který nastaví jasná pravidla a procesy, se dál neposuneme. A tak jsme začali hledat řešení.

Proč nakonec padla volba právě na LOKiA WMS?

LOKiA WMS nám v danou chvíli nabídla komplexní řešení, které odpovídalo nejen našim interním potřebám, ale i službám, které jsme chtěli poskytovat zákazníkům.

Velkou roli hrály například moduly balení a nakládky, které jsme u konkurence v té době vůbec nenašli. Pro nás to nebyl jen „skladový software“, ale nástroj, který nám pomáhá držet kvalitu služby od objednávky až po expedici.

Jaké konkrétní změny jste po zavedení systému zaznamenali?

Jednoznačně došlo k výraznému snížení chybovosti při vychystávání. I když zatím systém zcela nenahrazuje ruční počítání kusů, máme jasná data, která ukazují meziroční pokles reklamací.

Pro management je důležité hlavně to, že máme přesná čísla a přehled. Neřešíme pocity, ale konkrétní data, o která se můžeme opřít při rozhodování.

Jaký má podle vás LOKiA WMS vliv na vztahy se zákazníky?

Zásadní. My máme stovky, možná tisíce aktivních zákazníků, kteří u nás objednávají příležitostně. Ale jak se říká – 20 % zákazníků tvoří 80 % obratu. U nás je to zhruba deset klíčových partnerů.

A právě u těchto zákazníků se spolehlivost projeví nejvíc. Pokud ví, že se na vás mohou spolehnout, vracejí se. A my s jejich objednávkami můžeme dlouhodobě počítat a lépe plánovat celý byznys.

Co konkrétně zákazníci nejvíce oceňují?

V konečném důsledku jsou to „obyčejné“ věci – správné vychystání, přehledné balení, bezchybná nakládka, možnost sledování zásilky. Pro zákazníka je to standard, ale pro firmu bez dobře nastavených procesů obrovská výzva.

LOKiA WMS nám pomohla tyto služby automatizovat a garantovat, ne je jen slibovat.

Komu byste LOKiA WMS doporučil?

Všem firmám, které vnímají sklad jako součást dlouhodobé strategie. Pokud chcete budovat stabilní byznys, spokojené zákazníky a mít kontrolu nad tím, co se ve firmě opravdu děje, je systémové řízení skladu nezbytné.

Mohlo by vás zajímat:

No items found.

Napište nám

Děkujeme za zájem. Brzy Vám pošleme tento ebook.
Hmmm, něco se pokazilo. Zkuste to prosím znova.