Potřebujete do skladu čtečky čárových kódů, nebo stačí mobilní telefony?

Při zavádění řízeného skladování WMS musíte skladníkům pořídit hardware pro načítání čárových kódů zboží. Abyste za něj však zbytečně neutráceli, není nutné vždycky a všem kupovat plnohodnotné (a relativně drahé) čtečky. Menším skladům s několika desítkami objednávek denně často stačí mobilní telefony, středně velkým skladům s nízkými stovkami objednávek Bluetooth nástavce na telefony za pár tisíc.

Mobilní telefony pro nejmenší sklady

Mobilní telefony s WMS aplikací jsou nejlevnějším a nejjednodušším řešením – stačí vám průměrný mobil za pár tisíc. Funkci čtečky tu supluje fotoaparát. Tuto variantu doporučujeme do skladů, kde odbavíte řádově několik desítek objednávek denně. Mobilní telefony skvěle poslouží také brigádníkům nebo sezónním pracovníkům.

Oproti čtečkám se lehké a skladné telefony hodí zejména do terénu a do malých či netypických skladů. Jsou ideální i pro jednoduchou evidenci a inventarizaci majetku, například pro evidenci šanonů, pro půjčovny nářadí a podobně.

Telefony nicméně načtou jen některé typy čárových kódů (typicky jen QR a GTIN kódy). Navíc je potřeba, aby skladníci přiložili fotoaparát hodně blízko ke štítku. Počítejte také s tím, že funkci čtečky může omezovat horší světlo ve skladu nebo prašné prostředí. Limitem bývá i odolnost mobilu proti vodě a výdrž baterie, proto ideálně vybírejte odolnější telefony s vyšší kapacitou, které vydrží alespoň jednu směnu bez nabití.

Bluetooth čtečka – nástavec na mobilní telefony

Mezikrokem mezi mobilním telefonem a čtečkou je Bluetooth čtecí zařízení, které nasadíte na mobilní telefon. Jde o nástavce, které se pomocí Bluetooth propojí s mobilním telefonem a fungují jako čtečky, zatímco WMS aplikace běží na telefonu. Bluetooth čtečky stojí nízké jednotky tisíc a jsou tak i s telefonem cenově stále dostupnější než čtečky.

Bluetooth čtečky se kvalitou načítání kódů velmi blíží plnohodnotným čtečkám. Načtou i specifické zbožové kódy, zvládají to z větší dálky a nevadí jim horší světlo nebo prach v místnosti. Technologie Bluetooth je dnes rozšířená i v nejnižších řadách smartphonů, takže je spárujete s téměř kterýmkoliv mobilem na trhu.

Tato čtecí zařízení doporučujeme zejména do středně velkých skladů, které expedují nízké stovky objednávek denně. Vhodné jsou také pro náročnější evidenci nebo inventarizaci majetku. Jedinou objektivní nevýhodou celého setu zůstávají limity mobilního telefonu popsané výše – výdrž baterie nebo nižší odolnost.

Čtečky čárových kódů

Čtečky čárových kódů jsou nejvyspělejší čtecí zařízení, které doporučujeme do větších skladů s vyššími stovkami objednávek denně nebo do provozů s vysokými nároky.

Fungují jako čtečky kódů i platforma pro provoz WMS aplikace. Jsou odolné, vydrží okolo 12 hodin na jedno nabití, můžete s nimi pracovat i v rukavicích. Samozřejmostí je rychlé načítání všech zbožových kódů i na větší vzdálenost, a to včetně prostorů, kde je málo světla, vysoká prašnost či nízká teplota. Daní za tyto benefity je pak vyšší cena, která obvykle přesahuje hranici 10 tisíc Kč.

Jednotlivé varianty můžete kombinovat

Z naší zkušenosti mnohé firmy všem skladníkům nebo pracovníkům v logistice pořizují stejný typ čtecího zařízení. Pro některé lidi pak může být zařízení nedostatečné, zatímco pro jiné naopak zbytečně luxusní.

Proto doporučujeme, ať si před nákupem zmapujete nároky a potřeby jednotlivých pozic a činností. Může se to lišit napříč jednotlivými sklady i pozicemi – na příjmu možná potřebujete jiný typ čtecího zařízení než na výdeji.

S výběrem vhodného vybavení vám samozřejmě rádi pomůžeme. Zvážíme, o jaký typ provozu se jedná, jak intenzivní je práce v daném skladu, zaobíráme se také ergonomií práce (zda jsou při práci potřeba volné obě ruce). Jednoduše hledáme optimální variantu pro každou pracovní pozici nebo provoz.

Zajímají vás novinky v digitalizaci procesů?

Jak digitalizovat a automatizovat faktury, sklady a vůbec celý business? Zadejte svou adresu níže a jednou za čas vám pošleme e-mail plný tipů a novinek.