ORiON EDI slaví 20 let: z kumbálu se 3 počítači se probojoval k tisícovkám firem

7.11.2021

Rok 2000: Začalo to v bývalém areálu ZZN

U zrodu ORiONu stál David Reichel, nynější Solution Architect produktového portfolia GRiTu. Koncem roku 2000 se potkal se zakladatelem GRiTu Daliborem Damborským a dohodli se, že vytvoří první český cloudový nástroj pro elektronickou výměnu dat (EDI). Věřili, že flexibilita a nízká cena cloudového systému je přesně to, co firmy popožene k tomu, aby si začaly doklady ve velkém vyměňovat elektronicky.

A tak se to rozjelo. V únoru 2001 podepsali nájemní smlouvu na „kancelář“ v areálu bývalé ZZN (zemědělské zásobování a nákup) v Opavě. Místnost měla 3×4 metry a pronájem stál necelé dva tisíce včetně služeb, elektřiny a dalších poplatků. Na leasing pořídili tři nové počítače a David Reichel se pustil do tvorby první verze ORiONu.

„Bylo to pro mě hodně divoké období. Před půlnocí 28. února jsem dovezl z Brna do Opavy počítače a vyložil je v kanceláři. Ve 2 hodiny ráno druhý den se mi narodila dcera a ten samý den dal výpověď kolega, který se mnou měl EDI dělat. Seděl jsem sám v kanceláři s novými počítači a hlavou plnou emocí. Nikdy bych neřekl, že zrovna takto začne historie ORiONu,“ vzpomíná David Reichel.

2001: První zakázka přišla ze samoobsluh

Za pár měsíců vyvinul David se dvěma kodéry prototyp softwaru a první úspěšná zakázka přišla v září. Davidův tým nabídl ORiON nákupní centrále COOP MORAVA, pro který již dříve vyvinuli řešení pro plánování nákupu iCOOP. ORiON propojil toto řešení nejen se spotřebními družstvy, ale zejména s dodavateli. V rychloobrátkovém segmentu (FMCG) někteří dodavatelé už EDI znali, protože je po nich vyžadovali zahraniční odběratelé. Přesto bylo napojování dodavatelů COOPu náročné.

„Rozdíl mezi napojováním dodavatelů dnes a před 20 lety je obrovský. Tehdy většina malých a středně velkých firem o EDI nikdy neslyšela, takže jsme za každým dodavatelem COOPu jezdili osobně a od nuly vysvětlovali, co vlastně EDI znamená, co jim pomůže zlepšit a tak dále. Odlišné bylo také portfolio zpráv. Největší tlak byl na elektronickou výměnu objednávek, avíza dodacích listů se ještě nepoužívala a s fakturami se teprve začínalo a nebyly většinou akceptovány jako legitimní daňový doklad. Takže jsme měli mnohem méně argumentů než dnes,“ vzpomíná David Reichel.

V říjnu 2001 už si COOP Morava začal s dodavateli vyměňovat objednávky elektronicky a ORiON tak začal získávat první zákazníky. Tou dobou také v CCV (dnešním GRiTu) přenesli ORiON z vlastního hardwaru do externího datového centra, aby klientská data svěřili profesionálům.

2004 až 2007: Tři klíčové zakázky

Zlomovým bodem se pro ORiON stala firma Walmark, která vyrábí ekologické potravinové doplňky. Ve Walmarku tou dobou řešili EDI přes zastaralé řešení od jiného EDI providera. Přechod na ORiON u nich ale přesto proběhl hladce a vznikla tak historicky první případová studie – o tom, jak jsme staré řešení bez problému nahradili moderní službou. Ta ORiONu v budoucna přitáhla spoustu zákazníků a Davidův tým získal cenné know-how.

Přes COOP Morava se Davidův tým dostal také k jejich dodavateli Mlékárně Kunín. Rovněž zde používali složité serverové řešení od konkurence, se kterým měli spoustu práce a nechtěli si k tomu přidávat ještě starosti s přechodem na jiného EDI providera. Proto David Reichel uzavřel s mlékárnou dohodu: „Nabídl jsem, že jim ORiON zdarma naimplementujeme a propojíme s jejich ERP systémem. Pokud bude fungovat, přejdou k nám, pokud ne, nebudou nic platit. Stálo nás to spoustu úsilí a konzultací, ale vše klaplo a naučili jsme se, jak přebírat složitá konkurenční řešení.“

Poté si ORiON pozvala do výběrového řízení firma Nestlé (už tehdy nadnárodní korporace). „Bylo to poprvé, co jsme jednali s takto velkou firmou. Když jsem dorazil na prezentaci, připadal jsem si jako Popelka na královském bále. V Nestlé ověřovali, zda na trhu nejsou zajímavější řešení, ať už cenou nebo funkčnostmi. Proto mi velmi pomohly zkušenosti z Walmarku a Mlékárny Kunín. Nakonec byli možnostmi našeho moderního a flexibilního řešení tak překvapeni, že se rozhodli EDI poskytovatele vyměnit a přejít na ORiON,” vzpomíná David Reichel.

Implementace do Nestlé proběhla hladce za plného provozu a ORiON tak získal skvělou referenci od nadnárodní firmy. Ta strhla lavinu nových zakázek.

2010 až 2013: ORiON dobývá DIY segment

Jeden z větších EDI providerů a konkurentů ORiONu ukončil v roce 2010 činnost a svým klientům o tom dal vědět pouze s několikaměsíčním předstihem. Firmy proto začaly ve velkém vypisovat výběrová řízení a ORiONu to přivedlo zhruba 50 nových klientů. Mimo jiné síť supermarketů Globus a hobby market OBI. „Oproti předchozím rokům, kdy jsme museli potenciální klienty přesvědčovat, co všechno zvládneme, se situace změnila. V Globusu i OBI už nás znali, protože jsme jim zapojovali malé dodavatele na řešení webEDI,“ vysvětluje David Reichel. Zmíněné webEDI je jednodušší verze ORiONu přístupná z webového prohlížeče, kterou lze rychle a jednoduše spustit.

Díky OBI a jeho dodavatelům tak ORiON pronikl do nového hobby segmentu (DIY – Do It Yourself). Následně ještě ORiON získal Plzeňský prazdroj, se kterým poprvé jednal v roce 2002. Kvůli organizačním změnám, které vedly ke změně pohledu na EDI, se ho rozhodli outsourcovat. „Jejich odběratel Ahold, který provozuje například supermarkety Albert, se přechodu obával, protože si s Prazdrojem vyměňuje obrovské množství dokladů.Nakonec byl příjemně překvapen, protože změna řešení proběhla bez ztráty jediné objednávky,“ vzpomíná David Reichel.

2014: ORiON dobývá e-commerce

EDI se doposud hojně používalo zejména v rychloobrátkovém segmentu (FMCG), ale s boomem e-shopů se pro EDI providery otevřela nová příležitost. V ORiONu nelenili a pustili se do aktivního oslovování největších e-commerce hráčů. A úspěšně –⁠ jako první na ORiON přešel MALL.CZ a krátce poté Alza a Datart.

„Tyto firmy si velkou část nástrojů řeší interně ve vlastním IT oddělení, například si často vyvíjí vlastní e-shop. Klíčové proto bylo přesvědčit je, že pokud budou EDI outsourcovat na cloudovou službu, ušetří tím velké množství nákladů. Hodně nám pomohla naše zkušenost s mnoha ERP systémy na českém trhu a také naše řešení webEDI, se kterým jednoduše napojí velké množství malých dodavatelů,“ vysvětluje David Reichel.

2015 a dále: rebranding, nové technologie a výhled do budoucnosti

Během své první dekády se ORiON stal etablovaným hráčem na EDI trhu. Dál roste v FMCG, farmacii a e-commerce a proniká například i do stavebnin. Používá ho například K&V Elektro, Sonepar, Elfetex a Elkov.

Za těch 20 let tým ORiONu pořádně vyrostl. Dnes už to není jen David Reichel a pár kodérů, V opavských kancelářích na ORiONu pracuje více než 20 lidí. Důležitými změnami ale prošla i celá firma. V roce 2019 jsme se rebrandovali z CCV Informační systémy na GRiT a zaměřili se výhradně na rozvoj vlastních cloudových produktů, nikoliv na implementaci systémů od jiných výrobců.

Z GRiTu se stal průvodce automatizací interních procesů. Naším cílem je nyní nejen dodávat nástroje, ale obecně firmy zbavovat papírování a rutinní práce. Kromě ORiONu nyní vyvíjíme řízený sklad LOKiA WMS nebo nástroj pro automatizaci zpracování přijatých faktur iNVOiCE FLOW. Nabízíme také službu Roger Platba pro financování faktur. Brzy přijde také nová role praotce ORiONu Davida Reichela: „Z role EDI architekta se posouvám na pozici, ve které budu rozvíjet všechny naše služby a hledat nové cesty, jak je vzájemně propojovat."

Zajímají vás novinky v digitalizaci procesů?

Jak digitalizovat a automatizovat faktury, sklady a vůbec celý business? Zadejte svou adresu níže a jednou za čas vám pošleme e-mail plný tipů a novinek.