Velký přehled novinek za rok 2022

5.1.2023

Uplynulý rok byl zlomový zejména pro ORiON EDI, který jsme lokalizovali do nových jazyků a začali rozšiřovat na nové evropské trhy. S tím souvisely například nové videonávody. V systémech iNVOiCE FLOW i LOKiA přibylo nové filtrování a úpravy některých modulů. Čtěte, jaké další novinky potkaly naše systémy v uplynulém roce a co chystáme pro rok 2023.

ORiON EDI: rozšiřování na nové trhy a integrace nových zákazníků

Rok 2022 byl pro ORiON EDI klíčový, zejména díky spolupráci s Rohlíkem jsme ho dostali na nové trhy v Evropě. Nově ho poskytujeme v Itálii, Rumunsku a Španělsku. S rozšiřováním souviselo velké množství příprav od lokalizací samotné aplikace do cizích jazyků, přes zapracování lokální legislativy, až po zajištění podpory těchto zákazníků.

Abychom novým uživatelům zpříjemnili a usnadnili začátky s ORiONem, vytvořili jsme videonávody, ve kterých přehledně vysvětlujeme nejčastější operace.

Intenzivně pracujeme i na škálovatelnosti, aby naše prostředí výrazný nárůst počtu zákazníků (a tím i počtu dokladů) zvládlo bez komplikací. Databázi v rámci naší infrastruktury jsme proto upgradovali na novou verzi v režimu s vysokou dostupností. Spustili a zpřístupnili jsme také nové API pro integraci ORiONu s ERP a dalšími systémy třetích stran.

Zejména korona krize a rozšíření homeofficů nás přiměly plně automatizovat fakturaci, která je k dispozici přes informační a ERP systémy či online prostřednictvím webového portálu Orion.

Náš komunikátor se dočkal nové verze, která umí například funkce auto-upgrade, který zajistí vždy plně aktuální verzi a tím i předchází bezpečnostním rizikům.

V neposlední řadě vypíchneme i změny v uživatelském rozhraní: notifikace prošly redesignem a přidali jsme nový přehled a funkce pro nastavení.

Co chystáme v roce 2023?

  • Budeme dále pracovat na zlepšení uživatelského pohodlí, což zahrnuje i redesign ORiONu a úpravy webových formulářů pro tvorbu dokladů.
  • Zákazníci se mohou také těšit na nové moduly a funkce v oblasti správy produktů.

iNVOiCE FLOW: pružnější systém a větší volnost pro admina

Do iNVOiCE FLOW jsme přidali uživatelské filtry, které nahradily dřívější možnost pokročilého filtrování. Znamená to, že filtry si teď uživatel definuje sám, a to jak v deníku přijatých dokumentů, tak v modulu objednávek. Můžete si přidat libovolné množství polí, podle kterých chcete filtrovat. Filtry se ukládají a při novém přihlášení se opět zobrazí.

Zjednodušili jsme taky práci ve správě osob a upozornění. Uživatel s administrátorským právem může provádět hromadný import dat a kopírovat uživatele. Může také upravovat práva, tedy nastavovat, že majitel konkrétní položky (např. nákladového střediska) uvidí pod filtrem „Vše“ všechny dokumenty přiřazené jemu a všechny dokumenty přiřazené na tuto položku. Při odjezdu na dovolenou za sebe uživatel může v systému nastavit zástup – konkrétní osobu na konkrétní období.

Při schvalování dokladů v modulu Rozúčtování je nová možnost vrátit doklad předchozím schvalovatelům. Máte tedy 3 možnosti – schválit doklad, zamítnout doklad nebo ho vrátit předchozím schvalovatelům. Pokud pracujete s více než jedním schvalovatelem, můžete si jednoho nastavit jako defaultního.

Změny se dotkly i vytěžování položek. Vytěžené údaje lze automaticky překlápět 1:1 do detailu dokladu v Rozúčtování. V detailu dokladu je nová možnost skrýt některá pole v sekci Základní údaje. Nově se také zobrazuje počet komentářů v záhlaví stránky a uživatel se odsud proklikne do spodní části stránky.

Větší novinkou spojenou s e-mailem je EmailDownloader na nové doméně inbox.grit.cz/eu. Frekvenci výběru schránky jsme zkrátili z 15 minut na 3 minuty, což výrazně urychluje celý proces vytěžování dokladů.

Co chystáme v roce 2023?

  • Dále budeme rozvíjet administrátorská práva. Naším cílem je, aby si toho zákazník co nejvíce mohl spravovat a řídit sám a tím pádem byla práce s iNVOiCE FLOW jednodušší pro všechny uživatele.
  • Přibudou nové funkce, rozvíjet budeme například modul objednávek. Podobně jako u ORiONu chystáme mobilní aplikaci a přehledné videonávody k většině funkcí.

LOKiA WMS: nové formuláře, reporty i hromadné zakládání zboží

Některé změny v systému LOKiA WMS jsou patrné na první pohled – sjednotili jsme vzhled a logiku formulářů napříč celým systémem a na úvodní stránce LOKiA je nový dashboard dle typů objednávek. V novém kabátu jsou i reporty. Počet dokončených řádků příjmu lze nyní filtrovat podle uživatelů. Konkrétní skladník díky tomu hned vidí, kolik dokončil řádků příjmů a kolik jich bylo za celou směnu.

Rozšířili jsme modul Nakládka. Zatímco dříve nešlo po zadání údajů už nic měnit, nyní lze i na existujícím dokladu změnit atributy a typ nakládky. Do přehledu nakládek jsme přidali filtrování.

Změny potkaly také modul Pevné pozice. Nově se informace o pevných pozicích zobrazují na čtečkách při přesunu (zatímco dříve to bylo pouze u příjmu). Skladník může kdykoliv během přesunu doplnit informace o pevné pozici, pokud u zboží není definována.

Zavedli jsme novou metodu pro hromadné založení zboží ERP API. Přidali jsme filtrování pomocí identifikátorů dokladů: číslo dokladu, externí číslo dokladu, externí ID1 nebo ID2. Zákazníci se setkávají se dvěma novými notifikacemi: jednou pro zjištění hladiny zásob (WaresController: GetStockLevels) a druhou pro získání seznamu nepokrytých řádků (DocumentsController: GetOutOfStockDocumentsItems). To znamená, že pokud např. ERP chce zpracovat 10 kusů zboží a na skladě je jen 8 kusů, LOKiA přes ERP dostane informaci, že je třeba vyrobit 2 ks nového zboží.

Skladníkům jsme usnadnili předplňování přihrádky. Dříve musel načítat identifikátor manipulační jednotky i přihrádky, teď už se informace do přihrádky doplní podle manipulační jednotky.

Na krabici nebo přímo na zboží může být QR kód s odkazem např. na další informace o zboží. Práci to usnadňuje zaměstnancům ve skladu i koncovým zákazníkům.

Ve vývoji softwaru jsme se zaměřili na automatizaci testování, což nám bude i do budoucna přinášet další usnadnění.

Co chystáme v roce 2023?

  • LOKiA se dočká lokalizace do angličtiny. Pracujeme na řešení pro zrychlení expedice v malých společnostech a také na řešení pro logistiku třetích stran – tedy sdílený sklad pro více společností, ve kterém LOKiA bude například umět rozlišit zboží dle společnosti.
  • Budeme také pracovat na uživatelsky přizpůsobitelných dashboardech, které budou skladníkům na očích. Budou moct sledovat třeba svoji produktivitu. Uživatel si nadefinuje z daných možností, která data a do jakého detailu bude chtít zobrazovat.

Roger: Zvyšování úroků a další inovace pro investory

V roce 2022 jsme se soustředili především na inovace pro investory. Roger je od svého počátku P2P platformou – propojuje investory se společnostmi, které trápí dlouhé splatnosti faktur. Protože investoři byli, jsou a budou jedním z pilířů fungování Rogera, věnovali jsme se rozvoji funkcionalit, které mají za cíl zlepšit platformu a ulehčit investování u Rogera.

Zvýšení výchozího úroku

Abychom reflektovali situaci na trhu, zvedli jsme výchozí úrok u korunových aukcí z 8,4 % na 12 % p.a. V souvislosti se změnou jsme okamžitě začali pozorovat větší zájem investorů na platformě. Zajímavou příležitostí pro investice jsou v současné době také eurové aukce. Zatímco na konci dubna letošního roku byl průměrný výnos 4,17 % p.a., na konci srpna vzrostl na 7,44 % p.a.

Investiční automat

V reakci na požadavky investorů jsme také spustili investiční automat, který automaticky biduje za investora. Stačí v něm nastavit parametry dle požadavků, na základě kterých automat sám vybírá aukce a zadává nabídky. Stále však zůstává k dispozici možnost investovat manuálně.

Dělení aukcí

Dlouhodobě jsme na platformě pozorovali dvojnásobný počet bidů u aukcí s nižšími částkami. Proto jsme nově zavedli dělení faktur do aukcí s maximální nominální výškou 75 tisíc korun nebo 3 tisíce eur. Po zavedení nastal nárůst investičních příležitostí o víc jak 50 % pro širší okruh investorů.

Aplikace Plus

Dále jsme vyvinuli novou platební aplikaci pro investory, díky které již  nebudou muset manuálně zadávat platby. Jedná se o platební metodu na principu PSD2, která přímo propojí bankovní účet mezi odesílatelem a příjemcem platby. To znamená, že po skončení aukce se investorovi vygeneruje platba v jeho internetovém bankovnictví, kterou následně jen potvrdí například otiskem prstu a odešle do Rogera.

Zajímají vás novinky v digitalizaci procesů?

Jak digitalizovat a automatizovat faktury, sklady a vůbec celý business? Zadejte svou adresu níže a jednou za čas vám pošleme e-mail plný tipů a novinek.