Strategie předzásobníků: jaké má výhody a nevýhody?

Řízení skladu
7.7.2022

Zaskladňovací strategie předzásobníků spočívá v tom, že zboží s největší obrátkovostí skladníci vůbec neumisťují do regálů, ale ještě před ně přímo do vyskladňovací zóny. Cílem této strategie je zrychlit skladníkům práci v období špiček. Typicky firmy nevyužívají strategii předzásobníků celoročně a kombinují ji s dalšími strategiemi.

Strategie předzásobníků je modifikovanou verzí strategie zónování, kdy je sklad rozdělen do několika zón. Zboží se do těchto zón umisťuje podle obrátkovosti – zboží s nejvyšší obrátkovostí ukládají skladníci blízko výdeje a zboží s nejnižší obrátkovostí naopak daleko. Cílem je, aby se skladníci během příjmu a výdeje co nejméně nachodili a odbavili větší množství objednávek.

Přestože je myšlenka zónování spjata s obrátkovostí, v praxi sklady rozdělují zboží do zón i podle dalších parametrů. Například podle teploty vzduchu, velikosti zboží nebo fyzických atributů skladu. 

Strategie předzásobníků počítá s možností předběhnout při výdeji datum příjmu nebo datum expirace zboží. Novější příjem dostane přednost před starším, protože je aktuálně umístěný blíž k výdeji. Na rozdíl od strategie zónování proto strategie předzásobníků není vhodná pro potravinářský segment a firmy, které skladují zboží s omezenou trvanlivostí (výjimkou je, pokud sklad využívá systém WMS, který expiraci v předzásobnících pohlídá).

Pokud při strategii předzásobníků sklad využívá WMS (warehouse management system), systém u každého zboží zná jeho obrátkovost a skladníky informuje, zda ho uložit do klasického regálu nebo rovnou do předzásobníku.

Nejčastěji strategii předzásobníků využívají e-shopy a firmy z rychloobrátkových segmentů, kde je o část zboží dlouhodobě nebo v sezoně výrazně větší zájem než o jiné kusy. Předzásobníky jsou také vhodné při plánovaných marketingových (zejména slevových) akcích na konkrétní produkty.

Výhody strategie předzásobníků

Klíčovou výhodou je zkrácení času při naskladňování i vyskladňování nejžádanějších položek, zejména během sezónních špiček. Tím, že je předzásobník umístěn rovnou v expediční zóně na dostupné pozici, urazí skladníci při vyřizování nejčastějších objednávek nejkratší možnou cestu. 

Čas zaskladňování a vyskladňování zkracuje také fakt, že skladníci nemusí přemýšlet o pozici zboží ani zajíždět do skladu. Je ale potřeba pohlídat, aby v předzásobníku nebylo příliš druhů zboží a aby v něm byl dostatek místa.

Nevýhody strategie předzásobníků

Strategie předzásobníků je dynamická a je potřeba pravidelně měnit uspořádání skladu podle sezóny a aktuálních trendů. Hromadný přesun zboží je náročný proces a často vyžaduje reorganizaci velké části skladu (například i přestavbu regálů). S předzásobníky je proto dobré počítat již při plánování skladu – tím se lze velkým reorganizacím vyhnout.

Vzhledem k časté reorganizaci skladu je k efektivnímu využití této strategie vhodné zavést informační systém pro řízení skladů, například WMS. Do tohoto systému se pak evidují skladové pohyby a systém informuje skladníky o pozicích zboží včetně pozic v předzásobnících.

Strategii předzásobníků lze využít i v menším měřítku – pokud například firma prodává vánoční ozdoby, po kterých je shon pouze dva měsíce v roce, jednoduše je po tuto dobu přesune k expedici a jinak do rozmístění skladu nezasahuje.

Zajímají vás i další zaskladňovací strategie? Stáhněte si whitepaper, ve kterém je všechny popisujeme a rozebíráme.

Zajímají vás novinky v digitalizaci procesů?

Jak digitalizovat a automatizovat faktury, sklady a vůbec celý business? Zadejte svou adresu níže a jednou za čas vám pošleme e-mail plný tipů a novinek.