Zaskladňovací strategie shlukování: jaké má výhody a nevýhody?

Strategie shlukování má obvykle základy ve strategii pevné pozice, kdy každé zboží ve skladu má své pevně dané místo. Logistický manažer nicméně organizuje regály a určuje pozice tak, aby to zboží, které se nejčastěji vyskladňuje společně, bylo uložené co nejblíže u sebe. Typicky to bývají komplementární produkty, například lyže a vázání. Strategie díky tomu zkracuje trasy skladníků, na druhou stranu klade vysoké nároky na organizaci skladu.

Shlukování jako jedna z mála zaskladňovacích strategií bere v potaz vztahy mezi zbožím. Aby byla co nejefektivnější, měly by být tyto vztahy prioritnější než datum naskladnění nebo dokonce datum exspirace zboží. Skladník totiž v optimálním případě vyskladní jednu položku a následně sáhne po další, která je aktuálně nejblíže. Bez ohledu na datum naskladnění nebo exspirace.

Čistá strategie shlukování proto není příliš vhodná například pro potravináře či obecně sklady, kde je datum exspirace důležité. Na druhou stranu logističtí manažeři mohou strategii kombinovat například s přístupem FIFO, byť pak shlukování již není tolik efektivní.

Výhody strategie shlukování

Strategie optimalizuje délku logistických tras. Skladníci nemusejí pro produkty, které se nejčastěji vyskladňují společně, chodit na dvě různá místa ve skladu, ale vždy je najdou na jednom místě, případně na dvou místech velmi blízko u sebe.

Taková optimalizace logicky zrychluje vychystávání objednávek a vede k tomu, že skladníci za stejný čas zvládnou více práce. Zejména v sezónních špičkách dokáže strategie shlukování skladům hodně ulevit.

Nevýhody strategie shlukování

Strategie shlukování na druhou stranu vede k nižší obsazenosti skladu. Skladníci nemohou zaskladnit zboží, které má v dané chvíli zaplněné svoje pozice, i když jinak je na skladě dostatek volného prostoru.

Úplně největším limitem této strategie je však přesnost dat. Aby strategie mohla fungovat, musí vedoucí skladu nebo logistický manažer vědět, které produkty se vyskladňují společně nejčastěji a které nejméně. U větších skladů s desítkami tisíc položek, jejichž vazby jsou složitě propletené, bývá návrh efektivního uspořádání skladu obtížný. Vazby mezi zbožím se navíc mohou v čase měnit, což je o to tíživější ve skladech s dynamicky se měnícím sortimentem.

Z těchto důvodů je strategie shlukování (podobně jako pevná pozice) vhodná zejména pro sklady

  • se stálým a spíše nízkoobrátkovým sortimentem,
  • spíše s nižším počtem položek zboží
  • a s víceméně neměnnou zásobou pro každou položku.
  • sklady, kde probíhá před expedicí finalizace/konfigurace výrobku

Pokud vás zajímají i další zaskladňovací strategie, stáhněte si whitepaper, ve kterém je všechny popisujeme.

Zajímají vás novinky v digitalizaci procesů?

Jak digitalizovat a automatizovat faktury, sklady a vůbec celý business? Zadejte svou adresu níže a jednou za čas vám pošleme e-mail plný tipů a novinek.