Marketing jako záchrana e-shopů? Ano, ale nejprve ušetřete provozní náklady

E-commerce
13.4.2023

Oproti rekordním covidovým rokům nyní tržby e-shopů klesají. Spousta malých a středních e-shopů řeší, jak se vymanit z davu a přilákat ve vysoce konkurenčním prostředí nové zákazníky. Jednou z cest mohou být investice do marketingu. Výkonnostní reklamy, obsah i šíření povědomí o značce pomáhají s růstem například e-shopu Ovečkárna. Mnohdy ale platí, že aby e-shop měl na marketing peníze, musí nejprve ušetřit jinde.

Tržby e-shopů se letos podle dat Asociace pro elektronickou komerci snížily o 12 %, což je první meziroční pokles v historii odvětví. Když poptávka během covidových roků rostla, investovaly e-shopy do lidské síly, kapacit skladu i zásob. Nyní se ale tržby snižují a náklady naopak rostou – kvůli inflaci, tlaku na zvyšování mezd zaměstnanců nebo znovuotevření kamenných prodejen.

Ovečkárna díky marketingu roste i během krize

Česko má navíc nejvyšší počet e-shopů na obyvatele v Evropě a v takto konkurenčním prostředí je snadné zapadnout v davu. Proto jsou investice do marketingu jednou z cest, jak se bránit odlivu zákazníků. Příkladem e-shopu, který přes útlum trhu vyrostl i díky marketingu, je Ovečkárna nabízející produkty z ovčí vlny.

„Marketing je u nás hnacím motorem a v roce 2022 jsme si zažili spoustu poprvé. Vyzkoušeli jsme si první spolupráce s influencery, TV reklamu nebo rozesílání katalogů do zahraničí,“ říká zakladatel Ovečkárny Martin Bernátek. Jejich investice do marketingu meziročně vzrostly o 96 % a tržby o 48 %. Velký úspěch měli například s newslettery, kterých doručili přes 29 milionů. Na tržbách se jim podílely ze 7,4 %, což je v jejich případě přes 20 milionů korun.

Mnohé společnosti zkoušejí výkonnostní reklamy, v dlouhodobém horizontu by ale měly podle expertů vsadit například na influencer marketing, video obsah, posilování značky nebo vylepšování zákaznického servisu. „Snažíme se zvýšit povědomí o naší značce (sponzoringem, reklamními polepy) a informovat, kde naše produkty klienti naleznou, ať už přes sociální sítě či reklamu v rádiu,” popisuje strategii AMERICAN DRINKS Dominik Mony, provozní ředitel společnosti.

Kde na marketing vzít peníze?

E-shopy ale zároveň řeší otázku, kde na marketing vzít peníze, když jim tržby klesly.  Podle Jakuba Karlíčka, obchodní ředitel e-shopu bikero.cz, je sice nutné na marketing pohlížet jako na investici, nikoliv jako na náklad, ale e-shopy v první řadě musí tyto prostředky někde vydělat.

Podle průzkumu mezi našimi klienty je možné peníze uspořit snižováním provozních nákladů, například pomocí:

  • úspor energií,
  • výhodnějších smluv s dodavateli,
  • menších kanceláří,
  • zjednodušení procesů a zavádění nástrojů pro digitalizaci a automatizaci
  • nebo hybridních modelů práce.

Při snižování provozních nákladů je však potřeba dát si pozor, ať se to neprojeví zhoršením kvality služeb.

První na řadě bývá logistika

Ideální oblastí ke snížení provozních nákladů v e-commerce bývá logistika. Díky vhodným nástrojům pro digitalizaci a automatizaci e-shopy relativně snadno zvýší rychlost a výkon skladových procesů a ve výsledku sníží náklady, zlepší zákaznický servis a ušetřené peníze pak mohou investovat právě do marketingu.

Oblíbeným nástrojem je skladový systém WMS, který snižuje e-shopům náklady tím, že:

  • zrychluje odbavování objednávek – čtečka po propojení s WMS skladníky nejrychlejší cestou navádí po skladu a umožňuje jim vychystávat více objednávek naráz, takže stejné množství práce lze odbavit rychleji a s menším počtem lidí,
  • minimalizuje chyby a vratky – čtečka skladníkům po načtení kódu potvrdí, že sahají po správném kusu zboží, takže dochází ke snížení počtu záměn i vratek a s nimi spojené administrativní zátěže,
  • dovolí lépe využít skladové kapacity – s pomocí WMS lze zboží naskladňovat pomocí různých strategií (například pomocí řízeného chaosu), což maximalizuje potenciál skladových prostor a umožní do stejně velkého prostoru zaskladnit více zboží.

Pomocí WMS e-shop také mnohem snáze vykryje sezónní špičky, aniž by musel přijímat brigádníky a řešit jejich zaučování a počáteční neefektivitu. Případný nový pracovník je plně zaučen během 30 minut a poté již pracuje téměř stejně efektivně jako stálý zaměstnanec.

Řešení typu WMS jsou dostupná i pro malé a střední firmy, díky škálovatelnosti se navíc přizpůsobí jejich případnému růstu.

Pokud chcete také snížit provozní náklady na sklad a zlepšit jeho výkon, ozvěte se nám. Situaci s vámi zdarma prokonzultujeme a doporučíme vhodné řešení.

Zajímají vás novinky v digitalizaci procesů?

Jak digitalizovat a automatizovat faktury, sklady a vůbec celý business? Zadejte svou adresu níže a jednou za čas vám pošleme e-mail plný tipů a novinek.