Kdy a kde má EDI největší smysl

EDI
14.10.2019

Elektronická výměna dat (EDI) pomáhá společnostem přenášet mezi sebou doklady ve strukturované elektronické podobě již desítky let. V Čechách a na Slovensku se EDI etablovalo na počátku 90. let, kdy přišlo spolu s velkými obchodními řetězci, jejich dodavateli v retailu a také jako nutná podmínka JIT supply chainu v rychle se rozvíjejícím oboru automotive. Bezpracný přenos dat z klíčových obchodních a logistických dokladů přímo do informačního systému se stal logickým trendem v zemi, kde po rozpadu východního bloku vzniklo několik stovek informačních systémů bez jakékoli vzájemné kompatibility.

Dnes už je situace diametrálně odlišná. Počáteční obtíže a především nízká připravenost na EDI standardy jsou minulostí. Obory, jejichž přidaná hodnota stojí na opakovaných prodejích od víceméně stálého portfolia dodavatelů, již EDI zhusta využívají. Kromě zmiňovaného automotive a FMCG jde také o e-commerce, farmacii, DIY, elektromateriál, sanitu nebo třeba gastro. Díky nástupu webových služeb (tzv. webEDI) s velmi příznivými cenami, se stala EDI komunikace dostupná pro firmy všech velikostí.

Kde vidí největší přínosy EDI jednotlivé společnosti, jak lze vyčíslit úspory a návratnost projektu zavedení EDI nebo kde jde EDI za rámec pouhého přenosu, konverze a archivace, se zeptali redaktoři časopisu Retail News Davida Reichela, produktového manažera řešení ORiON.

Celý rozhovor si můžete přečíst zde.

Zajímají vás novinky v digitalizaci procesů?

Jak digitalizovat a automatizovat faktury, sklady a vůbec celý business? Zadejte svou adresu níže a jednou za čas vám pošleme e-mail plný tipů a novinek.