Diskuze Týdeníku Ekonom: Nedůvěra k IT brzdí proces digitalizace zdravotnictví

14.3.2022

E-recept a e-neschopenka jsou prvními projevy digitalizace zdravotnictví, se kterými se mohl setkat běžný český pacient. Avšak oblast zdravotnictví se digitalizuje velmi pomalu, tento proces brzdí hlavně stále silná nedůvěra k IT. V loňském roce byl schválen zákon o elektronizaci zdravotnictví, který má zajistit, že se tento proces nezastaví a naopak bude sílit. O elektronizaci zdravotnictví diskutoval v diskuzním fóru týdeníku Ekonom náš kolega, Solution Architect, David Reichel.

Společně s Davidem Reichelem do diskuze přispěli Vladimíra Těšitelová z Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS), Ondřej Svoboda z eHealth and Telemedicine a Barbora Dubanská z advokátní kanceláře Dubanská & Co. Diskuzi vedla zástupkyně šéfredaktora týdeníku Ekonom Alžběta Vejvodová.



Dobrý základ, který ale nestačí

„E‑recept a e‑neschopenka jsou dobrý základ, ale jde jen o malý fragment toho, na čem by se mělo stavět,“ zhodnotil situaci jednatel a ředitel eHealth and Telemedicine Ondřej Svoboda. E-recept považuje za velmi vydařený, ale zároveň dodává, že už je to delší doba, co se zavedl a od té doby nepřišel žádný další posun.

Musíme se zbavit papíru

Kolega David Reichel se na problematiku podíval ze širšího rozměru digitalizace. Převážně na množství administrativy, kterou je nutné vyřešit. „Skrývá se za tím obrovská agenda. Jde třeba o zdravotní pojišťovnu jako instituci a o zaměstnavatele, kteří si potřebují vyměňovat různé dokumenty. Dále tam jsou farmaceutické velkoobchody a dodavatelé. Tato běžná agenda se v komerční sféře elektronizuje velmi intenzivně, nejen v posledních dvou letech, kdy to akcelerovala pandemie.“

Nedostatek právní jistoty

Právní pohled na přesun lékařské praxe do digitální sféry podala zakladatelka advokátní kanceláře Dubanská & Co. Barbora Dubanská: „Ze strany poskytovatelů vnímám nedostatek právní jistoty. Totéž platí i pro pacienty. Pacientské organizace žádají, aby byla větší. Nemyslím, že je nutné vždy všechno řešit novým komplexním zákonem, jaký má třeba Německo. Bylo by vhodné říct třeba v rámci odborných společností, jaké jsou ty standardy, kdy je vhodná péče právě prostřednictvím telemedicíny, jak zajistit správnou identifikaci a informovaný souhlas v případě poskytování péče na dálku.”

Zákonem proces nekončí

Statutární zástupkyně ředitele ÚZIS Vladimíra Těšitelová zdůraznila, že schválený zákon je jenom začátek, kterým proces rozhodně nekončí. Další na řadě by mělo být vypracování provozní dokumentace: „Bude obsahovat technické parametry pro připojení a tvorbu identifikátoru zdravotních pracovníků a pacientů. Mají nahradit rodná čísla, která pro tento účel slouží teď.“

Poslechnout si celou hodinovou diskuzi o elektronizaci zdravotnictví můžete výše nebo zhlédnout video na této adrese.

Zajímají vás novinky v digitalizaci procesů?

Jak digitalizovat a automatizovat faktury, sklady a vůbec celý business? Zadejte svou adresu níže a jednou za čas vám pošleme e-mail plný tipů a novinek.